Ogres tehnikumā jauniešus vēlas ieinteresēt par sociālo uzņēmējdarbību - Ogres tehnikums

Ogres tehnikumā jauniešus vēlas ieinteresēt par sociālo uzņēmējdarbību

7.decembrī Ogres tehnikumā (OT) norisinājās radošais seminārs "Sociālais uzņēmējs", kas pulcēja teju 100 profesionālo izglītības iestāžu audzēkņu un dažādu biedrību pārstāvju no visas Latvijas.

Semināra dalībniekus sveica Ogres tehnikuma direktore Ilze Brante, novēlot visiem radošas idejas un veiksmi attīstot profesionālās prasmes. "Cilvēks, kurš spēj kļūt par uzņēmēju, dzīvē nekad nepazudīs," uzsvēra I.Brante.

Publisko un privāto partnerattiecību biedrība "Zied zeme" (PPPB "Zied zeme") valdes locekle Linda Cīrule norādīja, ka seminārs rīkots ar mērķi, lai uzņēmējdarbība vienmērīgi attīstītos visā Latvijas teritorijā vienmērīgi. Profesionālo izglītības iestāžu audzēkņi ir potenciālie uzņēmēji, jo viņi jau izvēlējušies, ar ko dzīvē nodarbosies un apgūst profesiju.

"Sekojot dažādiem ekonomikas procesiem, esam novērojuši, ka sociālā uzņēmējdarbība kļūst arvien aktuālāka. Tas liecina par to, ka nauda vairs nav dominējošā ekonomiskajā vidē. Šobrīd ir ļoti daudz aktīvu cilvēku, kas veic sabiedrības labā saimniecisko darbību. Jebkurš uzņēmējdarbības veids var kļūt par sociāli atbildīgas uzņēmējdarbības veidu, un mēs varam palīdzēt saskatīt iespējas, ko ikviens var dot ar savu ieguldījumu, lai dzīves telpa un kvalitāte kļūtu vēl labāka," semināra dalībniekiem sacīja L.Cīrule.

Semināru vadīja biedrības "Zināšanu un inovācijas sabiedrība" valdes priekšsēdētāja Vita Brakovska. "Uzņēmēji veido uzņēmējdarbību, lai risinātu konkrētu problēmu un no tā gūtu ieņēmumus. Savukārt nevalstiskās organizācijas pievērš uzmanību problēmām tāpēc, ka tām ir vēlme padarīt pasauli labāku. Nevalstiskās organizācijas cenšas risināt problēmas, kuras sabiedrība nav ieinteresēta risināt. Tajā pašā laikā šīm organizācijām pietrūkst finansējuma, lai to izdarītu. Tāpēc rodas sociālā uzņēmējdarbība, kuras pamatā ir sociāls mērķis un daļa peļņas tiek novirzīta sabiedriskam labumam. Mēdz teikt, ka sociālais uzņēmējs ir uzņēmējs, kurš sirdī ir sociālais darbinieks," skaidro V. Brakovska.

PPPB "Zied zeme" projektu sagatavošanas konsultants un projektu vadītājs Māris Cīrulis stāstīja jauniešiem par finansējuma ieguves veidiem topošajiem projektiem, bet Privātās pirmsskolas izglītības iestādes "Ķiparu nams" vadītāja Sanda Reihmane dalījās pieredzē par praktisko uzņēmējdarbību.

 

Semināra noslēgumā visi dalībnieki saņēma Apliecinājumu par profesionālo pilnveidi radošajā seminārā "Sociālais uzņēmējs" 6 stundu apjomā, bet trīs komandas, kuru idejas visvairāk pārliecināja ekspertu komisiju, ieguva pārsteiguma balvas.

Godalgoto ideju vidū – bāreņu dizainētie, izgatavotie un tirgotie apģērbi; ķīmisko līdzekļu aizstāšana ar smiltīm trauku mazgāšanai; senioru iesaistīšana dzīvnieku patversmes darbā.

Idejas autori bija iecerējuši atbalstīt dzīvnieku patversmi, aicinot seniorus brīvajā laikā vest pastaigā suņus. Savukārt seniori par šo darbiņu saņemtu skolēnu veidotas dāvaniņas.

"Šīs idejas autori varbūt pat neaizdomājās, ka tā skar vēl vairākas būtiskas lietas, ne tikai atbalstu dzīvnieku patversmei. Vispirms tā ir starppaaudžu sadarbība, kas mūsdienās tik ļoti pietrūkst. Ne mazāk būtiski, ka šajā pasākumā iesaistās skolēni. Ne visiem bērniem vecāki ļauj iegādāties un mājās turēt dzīvnieku, tāpēc, darbojoties patversmē, var šo trūkumu kompensēt," norāda V.Brakovska.

Seminārs "Sociālais uzņēmējs", ko organizēja Publisko un privāto partnerattiecību biedrība "Zied zeme" kopsadarbībā ar Ogres tehnikumu un Ziemeļu Ministru padomi, norisinājās Eiropas Profesionālo prasmju nedēļas ietvaros.

"Šīs nedēļas laikā Ogres tehnikumā ieplānoti vairāki pasākumi. Semināru "Sociālais uzņēmējs" organizējam profesionālās izglītības iestāžu audzēkņiem. Savukārt 24.novembrī pie mums pulcējās vispārizglītojošo skolu skolēni no visas Latvijas, lai piedalītos "Junior Achievement Latvija" Rīgas reģionālajā seminārā "Skolēnu mācību uzņēmumu darbnīca 2016", informē OT direktores vietniece kvalitātes, attīstības un tālākizglītības jomā Baiba Liepiņa. "Ogres tehnikumā pievēršam lielu uzmanību ne tikai audzēkņu izglītošanai par uzņēmējdarbības veidošanas principiem, bet veicinām arī jauniešu praktisku iesaistīšanos uzņēmējdarbībā. Proti, Ogres tehnikumā jau kopš 2011.gada darbojas skolēnu mācību uzņēmumi. Šajā mācību gadā reģistrēti trīs skolēnu mācību uzņēmumi – "Sajūtu laboratorija", "A.c.f." un "Wood ARK", kurus konsultē pedagogi Solvita Buša un Armands Lapiņš. "A.c.f", kas izgatavo aksesuārus automašīnām, un koka izstrādājumu ražotājs "Wood ARK" šajā nedēļas nogalē piedalīsies skolēnu mācību uzņēmumu Ziemassvētku gadatirgū Rīgā, tirdzniecības centrā "Domina", bet uzņēmums "Sajūtu laboratorija" ar izgatavotajām svecēm un Ziemassvētku dekoriem pieteicies Ziemassvētku nakts tirdziņam Ogrē."