OT skolēnu mācību uzņēmumi iegūst AS "Swedbank" simpātiju balvu - Ogres tehnikums

OT skolēnu mācību uzņēmumi iegūst AS "Swedbank" simpātiju balvu

10.decembrī Rīgā, tirdzniecības centrā "Domina", notika skolēnu mācību uzņēmumu Ziemassvētku gadatirgus, kurā piedalījās arī Ogres tehnikuma (OT) skolēnu mācību uzņēmumi.

OT Vislatvijas gadatirgū pārstāvēja divi uzņēmumi: "A.f.C" ar personalizētiem aksesuāriem automašīnām un "Wood ARK", kas ražo no koka dārza un mājas dizaina elementus ar ūdens un smilts erozijas imitāciju.

Uzņēmumā "A.f.C' darbojas divas jaunietes – Dizaina un mākslas nodaļas Apģērbu dizaina izglītības programmas 3.kursa audzēkne Linda Jaunīte un Datorikas, elektronikas un administratīvā darba nodaļas Grāmatvedības izglītības programmas 1.kursa audzēkne Megija Ermansone.

Savukārt uzņēmumā "Wood ARK" apvienojušies trīs puiši ar līdzīgām interesēm. Visi trīs mācās Mežsaimniecības un koka izstrādājumu nodaļas 1.kursā. Kārlis Bernšteins un Andris Miezis būs topošie mežsaimniecības tehniķi, bet Ritvars Catlakšs – mēbeļu galdnieks.


Uzņēmumā katram no tā dalībniekiem ir sava loma – Kārlis ir idejas autors, Andrim vairāk padodas pārdošanas process, bet Ritvars ir idejas īstenotājs praksē. Kā atklāj Kārlis, viņš nāk no Ventspils un no jūras izskalotie koki viņu iedvesmojuši dabas spēku radīto pamēģināt izveidot ar cilvēka roku un tehnoloģiju palīdzību. Tā top unikāli koka izstrādājumi, pēc kuriem skolēnu uzņēmumu gadatirgū bijis liels pieprasījums. "Mums par to bija liels prieks," atzīst Kārlis.


Skolēnu mācību uzņēmumu gadatirgū jaunieši aci pret aci sastopas ar pircēju, apzinās, ko viņi spēj un kāds ir viņu uzņēmuma saražotās produkcijas pieprasījums. Linda Jaunīte stāsta, ka pircēji izrādījuši lielu interesi par automašīnu sēdekļu aksesuāriem, tajā pašā laikā nesteidzoties ar iegādi. Tā ir viela pārdomām, ka ideja ir laba, bet, iespējams, to nepieciešams uzlabot un pilnveidot.


Megija Ermansone pēc piedalīšanās skolēnu uzņēmumu gadatirgū nonākusi pie secinājuma, ka vēlas dibināt pati savu uzņēmumu. Kāds būs tā virziens, Megija pagaidām neatklāj. "Darbošanās skolēnu mācību uzņēmumā dod iespēju attīstīties, iepazīt citu vidi un domāt plašāk," saka Megija.


Kārli Bernšteinu darbošanās skolēnu mācību uzņēmumā tik ļoti aizrāvusi, ka viņš nākotnē vēlas kļūt par uzņēmēju: "Tehnikums ir devis lielisku iespēju iepazīties ar uzņēmējdarbības pamatiem, un esmu nākotnē nolēmis kļūt par darba devēju."

 

Skolēnu mācību uzņēmumu gadatirgū vidusskolu grupā piedalījās 103 uzņēmumi, no kuriem veiksmīgākie tika apbalvoti dažādās nominācijās.

Abi OT uzņēmumi izpelnījās AS "Swedbank" simpātiju balvu, bet uzņēmums "Wood ARK" tika nominēts kategorijā "Uz zināšanām balstīts SMU produkts" un ieguva balvu – iespēju apmeklēt "Bizness 24" nometni Rīgas Tehniskās universitātes Rīgas Biznesa skolā.

Abus uzņēmumus konsultē OT pedagogi - "A.f.C" konsultante ir Solvita Buša, bet "Wood ARK" ar padomu palīdz Armands Lapiņš.

"Skolēnu mācību uzņēmums ir viens no veidiem, kā audzēknim parādīt, ko viņš iemācījies un izgatavojis. Tā ir iespēja saprast vērtību, ko viņš ir izdarījis pirmajā un otrajā līmenī. Trešais līmenis - skolēnu mācību uzņēmums -, kad jaunietis saņem atlīdzību par darbu, ir loģisks noslēgums tam visam," skaidro A.Lapiņš.

 

"Skolēnu mācību uzņēmums jaunietim dod iespēju saprast, vai viņš, kā personība spēj savienot visus uzņēmējdarbības resursus, lai varētu dot darbavietas citiem. Ja pietrūkst apņēmības vai kādu personisko īpašību, jaunietis var kļūt par darba ņēmēju un godprātīgi veikt savus pienākumus. Ar darbošanos skolēnu mācību uzņēmumā viņš var noskaidrot savas spējas un intereses un atrast savu vietu dzīvē," norāda S.Buša.

To, ka skolotāja – konsultanta lomai ir būtiska nozīme skolēnu mācību uzņēmuma attīstībā un uzņēmēja spēju izkopšanā, atzīst arī audzēkņi. "Skolotāju atbalsts ir ļoti svarīgs, jo vieni paši mēs to nekad nebūtu izdarījuši. Par visu, ko esmu šajā jomā apguvis, varu pateikties skolotājam Armandam Lapiņam. Viņš deva ieskatu uzņēmējdarbībā, un tad jau ļāva darboties patstāvīgi," atklāj uzņēmuma "Wood ARK" dalībnieks Kārlis.

OT Mežsaimniecības un koka izstrādājumu nodaļas pedagogam A.Lapiņam ir arī personiskā pieredze uzņēmējdarbībā, tāpēc viņš jauniešiem var sniegt arī praktiskus padomus. "Biznesā ir ļoti svarīgas savstarpējās attiecības, kontakti, komunikācija. To es mācu un gribu nodot arī nākamajai paaudzei. Ja viņi iemācīsies to, ko es zinu, viņi ātrāk tiks uz priekšu," pārliecināts A. Lapiņš.