Vides dizaina programmas audzēkņi mācās saprast, kā top izstāde

Mācību ietvaros, 22. janvārī, Dizaina un mākslas nodaļas Vides dizaina 3. kurss devās uz Rīgu, apmeklēt izstādi "VIDE". To rīko un tajā piedalās 13 Latvijas Mākslas akadēmijas Vides mākslas katedras studenti un absolventi, kopā izstādot 17 studiju laikā tapušus darbus. Starp izstādes dalībniekiem un organizētājiem, arī mūsu jaunā Dizaina un mākslas nodaļas pasniedzēja Lāsma Bringina.

"Izstāde „VIDE" retrospektīvi atklāj Latvijas Mākslas akadēmijas Vides mākslas apakšnozares pārvērtības un tendences pēdējo piecu gadu laikā – no interjera projekta un vides plānojuma līdz konceptuāliem vides jēdziena paplašinājumiem dažādos vizuālās mākslas medijos. Vides mākslas būtības skaidrojums slēpjas mākslas darbu ideju un vides mijiedarbībā – vide, ideja, telpa un konteksts, tie ir jēdzieni kas cits citu paskaidro un veido konceptuālu paplašinājumu.

Autoriem ir svarīgi darīt zināmu, ka darbi neiemieso vēlmi runāt par "vienu vienīgo patiesību", iestāstot skatītājam kādas globālas tēmas vai problēmas risinājumu. Jaunie mākslinieki aicina uz ikvienu ideju/tēmu/problēmu paskatīties no cita skata punkta, pozitīvā ziņā "no mušas uzpūst ziloni" un šķietami mazsvarīgajā saskatīt būtību jeb plašāku kontekstu."

Ogres tehnikuma audzēkņiem bija iespēja ne vien aplūkot izstādi un iepazīt Vides mākslas studiju virzienu akadēmijā, bet plašāk skatīt konkrētās izstādes tapšanas norisi, kā arī izstāžu ekspozīcijas veidošanas principus kā tādus. Par lekcijas saturu gādāja Lāsma Bringina un Latvijas Mākslas akadēmijas docents, arī Purvīša balvas izstāžu ekspozīciju projektētājs Martins Vizbulis, iepazīstinot audzēkļus ar izstādes tehniskajām detaļām. Savā stāstījumā Martins plašāk apskatīja nestandarta telpas, šajā gadījumā slēgta autoservisa, pielāgošanu izstādes vajadzībām, gaismas nozīmi darbu eksponēšanā, tās dažādību, kā arī darbu atlases principus kopējas ekspozīcijas veidošanā.

Lekcijas ietvaros studentiem tika dots arī uzdevums, ļaujot pašiem radīt savu ekspozīcijas interpretāciju.

Kopīgi apmeklējām arī Kara muzeju, tur skatot 2018 gadā dizaina balvu ieguvušo, biroja H2E veidoto muzeja ekspozīciju "Latvijas iedzīvotāji Pirmajā pasaules karā", vēršot uzmanību uz informācijas dizaina risinājumiem, ekspozīcijas kopējo noskaņu un iedarbību uz skatītāju.