Laikmetīgās dejas izrāde "3D par Telefoniem”

"3D par Telefoniem" ir sociāls dejas projekts, kas veidots skolu jauniešiem ar iniciatīvas "Latvijas skolas soma" atbalstu un 2019.gada 14.martā norisinājās Ogres tehnikumā pie 2.kursa interjera un vides dizaina programmas un 1.kursa multimediju un reklāmas dizaina programmas audzēkņiem. Izrādes idejas autore ir horeogrāfe Olga Žitluhina. Telefoni jauniešu dzīvē ir ieņēmuši tik lielu lomu, ka arī deja nevar palikt vienaldzīga. Telefons ir katram, to var nopirkt, tas nav prasīgs (nav emocionāli piesaistīts, tikai jāpabaro baterija), tomēr tas atņem visu tavu brīvo laiku. Brutāli, bet vienlaikus tik nemanāmi. Vai tas ir labi, vai slikti, to mēs nevaram zināt, bet mēs varam vērst uzmanību uz šo parādību un varbūt palīdzēt tiem, kas tam ir atvērti.

Izrādes forma ie pielāgota mācību klasēm, vienas mācību stundas laikā veidojot interaktīvu izrādi "3D (Deja. Demonstrācija. Diskusija) par Telefoniem". Izrādē piedalījās trīs dejotāji – Eva, Jānis un Līna.

Caur laikmetīgo deju tiek pausts skats uz jauniešu atkarību no telefoniem, darot to bez moralizēšanas, izvērtējot gan labo, gan slikto, ko tas dod. Jau tagad fizioterapeitiem ir pilnīgi skaidrs, ka jaunās paaudzes dzīves veids un pastāvīga nodarbošanās ar un ap telefonu ietekmē viņu ķermeņa fizioloģiju, stāju, skeleta uzbūvi, pirkstu attīstību. Vai viedtālruņa lietošana izmainīs cilvēku stāju nākotnē, vai šīs izmaiņas ir labas, vai sliktas – kopā jāmeklē atbildes.

Izrāde ir maksimāli atslogota no visa liekā, nav scenogrāfijas, nav gaismu, nav tērpu, nav mūzikas (iepriekš paredzētas), ir tikai cilvēku saskarsme, kas veido izrādi. Rezultātā jaunieši gūst jaunu, bieži nebijušu, pieredzi, un uzzina par laikmetīgo deju kā Latvijas kultūras sastāvdaļu.

Jauniešu atsauksmes:

"Man patikā kā viņi dejo. Ar deju parādīja mūs ikdienā un no vienas puses tas ir bēdīgi cik mēs bieži izmantojam telefonus. Vēl patika, ka mūs iesaistīja izrādē, un ka, mēs paši filmējām ar telefoniem izrādi un tad visus telefonus salikām kopā, un ka deja bija redzama no visām pusēm."

"Manuprāt šī izrāde bija ļoti interesanta un pamācoša, man personīgi, ļoti patika dejas daļa, improvizācija un diskusija, ieteiktu noskatīties visiem. "

"Tā bija ļoti interesanta un neierasta pieeja mums iemācīt ko jaunu un likt aizdomāties. Ļoti patika deja. Es izbaudīju."

"Manuprāt šis uzvedums būtu jāredz katram, kuram ir telefons. Man visvairāk patika tas, ka mēs tikām iesaistīti uzvedumā, mūs no dejotājiem nenorobežoja skatuve, tas ļāva labāk izprast domu, ka tieši mēs esam tie, kurus pārņēmusi telefonu apsēstība."