Ogres tehnikuma audzēkņi meistarklasē izzina, kā dizains var padarīt pasauli labāku - Ogres tehnikums

Ogres tehnikuma audzēkņi meistarklasē izzina, kā dizains var padarīt pasauli labāku

2.decembrī Ogres tehnikuma (OT) Dizaina un mākslas nodaļas audzēkņi projekta "Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs" ietvaros piedalījās meistarklasē "Ko nozīmē strādāt megadizaina pasaulē?".

Meistarklasi vadīja profesionālās izglītības kompetences centra "Rīgas Dizaina un mākslas vidusskola" skolotāja, lektore, publikāciju un radio raidījumu autore Jeļena Solovjova.

"Nodarbības tēmas nosaukums ir "Dizains kosmosa kuģim "Zeme"", taču mēs nerunāsim par dizaina astronautiem, bet par to, kā dizains spēj mainīt pasauli – radīt risinājumus, kas spēj ietekmēt daudzus cilvēkus un padarīt viņu dzīvi labāku," tikšanās ievadā sacīja J.Solovjova. "Ikdienā šķiet, ka mēs varam dzīvot, radīt un darīt visu, ko vien vēlamies, bet katra lieta, ko mēs darām vai nedarām, var ietekmēt šo trauslo substanci izplatījumā - zemi. Svarīgi ne tikai radīt lietas, ko mēs varam pirkt un pārdot, bet tām piešķirt arī sociālu nozīmi."

J.Solovjova audzēkņiem atklāja, ka ar dizaina palīdzību var paust arī sociālu un politisku nostāju, dizains var arī būt kā līdzeklis, ar kura palīdzību iespējams ietekmēt klimata pārmaiņas.

Lektore minēja labās prakses piemēru, ka 2020.gada vasaras olimpisko spēļu, kuras notiks Japānā, medaļas būs izgatavotas no pārstrādātām elektroprecēm. Pēc dizaineru idejas akcepta Japānā tika organizēta iespaidīga akcija, kurā iedzīvotāji tika aicināti ziedot nolietotās digitālās ierīces. Pārstrādājot šīs ierīces, tiks atdalīts zelts, sudrabs un bronza, ko izmantos olimpisko medaļu izgatavošanā.

"Arī šādā veidā dizains var palīdzēt mazināt piesārņojumu. Tas ir simbolisks dizaineru žests, jo vairāk nekā 80 procenti Rietumu pasaulē saražoto digitālo ierīču pēc to lietošanas laika beigām tiek sūtītas uz Āfrikas valstīm, kur tās uzkrājas milzīgās platībās, veidojot atkritumu kalnus," skaidro J.Solovjova.

OT 2.un 3.kursa audzēkņi ar interesi klausījās lektores stāstījumā un iesaistījās sarunā par dizaina lomu nozīmi.

"Lekcija bija ļoti interesanta, jo varēja uzzināt daudz ko jaunu. Līdz šim nebiju sastapusies ar informāciju, ka pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados dizaina veidošanā tik ļoti daudz izmantoja plastmasu, ka pat izgatavoja mājas no plastmasas," atklāj OT 2.kursa audzēkne, topošā interjera dizainere Amanda Bišuka.

Par vērtīgu šo meistarklasi uzskata arī OT Dizaina un mākslas nodaļas profesionālo priekšmetu skolotājs Lauris Kalniņš: "Lektores uzstāšanās ļāva izprast dizaina jēgu - paskatīties uz tā būtību pavisam no cita rakursa. Jeļena Solovjova norādīja uz daudzām lietām, par kurām es pat nebiju aizdomājies. Manuprāt, šī meistarklase dos ierosmi ne tikai audzēkņiem, bet arī pedagogiem."