Ogres tehnikuma kokgāzēju komanda iekļūst labāko desmitniekā Eiropā

No 25, līdz 28.maijam Šveicē norisinājās 16.Eiropas Mežsaimniecības studentu čempionāts, kurā veiksmīgi startēja Ogres tehnikuma (OT) komanda.

Uz Eiropas Mežsaimniecības studentu čempionātu devās kokgāzēju komanda, kuras sastāvā bija četri Mežsaimniecības un koka izstrādājumu nodaļas audzēkņi - Matīss Mūrnieks (3MT), Dagnis Daņiļevičs (2MT), Jevgēnijs Semjonovs (2MT), Ainis Luters (MO2 ) -, kā arī divi pedagogi – Armands Lapiņš un Artūrs Cīrulis.

"Tas, ko mēs Šveicē izdarījām, pieredzējām un piedzīvojām, ir stabils pamats turpmākajam darbam un lielākiem mērķiem. Sasniegtie rezultāti apstiprina, ka aizvadītajā mācību gadā esam darbojušies pareizajā virzienā," pēc atgriešanās no čempionāta teica A.Lapiņš.

  1. Lapiņa vadībā OT kokgāzēju komanda Eiropas čempionātā piedalījās tikai otro reizi, un izaugsme ir acīmredzama. Ja pērn komandu vērtējumā ogrēnieši palika pēdējā – 18.vietā -, tad šogad jau iekļuva labāko desmitniekā.

Arī komandas dalībnieku individuālā meistarība ir strauji augusi. Matīss Mūrnieks pagājušajā gadā ierindojās 63.vietā, bet šogad jau ir 18.labākais Eiropā. Pavisam Eiropas čempionātā piedalījās 72 dalībnieki no 18 Eiropas valstīm.

Tikai dažas neveiksmes un nevienlīdzīgie sacensību nosacījumi visiem dalībniekiem, piemēram, bija jāzāģē dažāda diametra koki, neļāva ierindoties vēl augstākā vietā.

"Konsultējāmies ar Vācijas un Austrijas pārstāvjiem, lai noskaidrotu, kur esam kļūdījušies, lai mācītos un nākamgad Ungārijā, kur notiks 17.Eiropas mežsaimniecības studentu čempionāts, sasniegtu vēl labākus rezultātus.


A.Lapiņš atklāj, ka no citu Eiropas valstu pārstāvjiem dzirdējis daudz atzinīgu vārdu par Latvijas (Ogres tehnikuma) komandu. Speciālisti izteikuši prognozes, ka turpinot iesākto darbu, OT komanda varētu būt viena no vadošajām Eiropā. Organizatoru vidū izskanējusi ideja, ka pēc dažiem gadiem Eiropas Mežsaimniecības studentu čempionāts varētu notikt Latvijā, Ogrē.


"Mums ir ko parādīt, jo par mūsu audzēkņiem jau interesējas Latvijas kokgāzēju izlase, kas gatavo komandu braukšanai uz pasaules čempionātu nākamgad Lillehamerē. Esam kļuvuši interesanti, jo mēs darām un mums izdodas,” saka A.Lapiņš. Un piebilst: "Es nāku uz tehnikumu darīt to, kas man patīk, ne tikai kā uz darbu! Un līdz ar to es skatos, ko varētu izdarīt labāk un vairāk!"


Eiropas čempionāts devis OT kokgāzējiem ne tikai iespēju piedalīties sacensībās. A.Lapiņš iekļauts arī tiesnešu komandā, un guvis starptautisko pieredzi šādu sacensību tiesāšanā, saņemot pozitīvu vērtējumu par veikto darbu.

"Būtiskākais, ko es ieguvu sev, tā bija iespēja strādāt kopā ar tiesnesi Armīnu Grāfu, kurš ir viens no Austrijas kokgāzēju nacionālās izlases vadītājiem. Viņš dalījās ar savu pieredzi, zināšanām, palīdzēja izprast vairākas būtiskas nianses vērtēšanā un tiesāšanā," stāsta A.Lapiņš.

Kā vērtīgu ieguvumu A.Lapiņš min Austrijas nacionālās kokgāzēju izlases vadītāja uzaicinājumu gada nogalē doties pie viņa pieredzes apmaiņas braucienā. Uz Austriju brauks gan A.Lapiņš, gan arī OT komandas pārstāvji. "Ar šīs vizītes starpniecību mēs varam dot lielu pienesumu ne tikai savai komandai, tehnikumam, bet arī Latvijas valstij," uzsver A.Lapiņš.

Sacensību laikā izveidojušies kontakti arī ar citu Eiropas valstu pārstāvjiem, kas paver iespējas OT audzēkņiem iegūt jaunu pieredzi.


A.Lapiņš atzīst, ka šādus panākumus nebūtu iespējams sasniegt bez OT vadības un pedagogu atbalsta, jo sagatavošanās darbs prasa līdzekļus, iespēju trenēties, apmeklēt peldbaseinu un fiziskās nodarbības trenažieru zālē, organizēt papildu nodarbības par mežsaimniecības jautājumiem.

Pirms došanās uz Šveici OT komanda gatavojās ne tikai sacensību disciplīnām, bet parūpējās arī par vizuālo tēlu. Komandai tika izgatavoti īpaša dizaina T-krekli ar nacionālo simboliku, uzsverot ka komanda ir no Latvijas. T-kreklu dizaina veidošanā ļoti daudz palīdzēja Dizaina un mākslas nodaļas skolotāja Dace Runča. Komandas dalībniekiem bija izveidoti ari vienreizējie tetovējumi, kas piesaistīja citu valstu pārstāvju uzmanību.

Ogres tehnikuma audzēkņiem labs sniegums Baltijas valstu profesionālajās spēlēs

No 8. līdz 11.jūnijam Igaunijā, Luua Mežsaimniecības skolā, norisinājās 53.Baltijas valstu meža nozares profesionālās izglītības iestāžu audzēkņu profesionālās sporta spēles, kurās piedalījās arī Ogres tehnikuma (OT) pārstāvji.

OT sacensībās pārstāvēja kokgāzēju komanda, meža stafetes komanda, četri meža mašīnu operatori, kuri startēja harvestera un forvardera operatoru sacensībās, kā arī basketbola komanda.

Šajās profesionālajās sporta spēlēs netika apkopoti katras dalībvalsts iegūtie punkti, bet tikai noskaidroti un apbalvoti individuālie uzvarētāji.

OT Kokgāzēju komandas dalībnieks Matīss Mūrnieks (3MT) ieguva 3.vietu kopvērtējumā, pirms tam tiekot vairākkārt aicināts uz goda pjedestāla, lai saņemtu balvas par iegūtajām godalgotajām vietām atsevišķās disciplīnās. Arī Kokgāzēju komandas dalībniekam Rūdolfam Mahtam (1MT) 3.vieta kombinētajā garumošanā.

Savukārt Raitim Legzdiņam (3MT) – 3.vieta meža stafetē. Juris Navickis (MOV-1) izcīnīja 3.vietu harvestera operatoru sacensībās, bet viņa grupas biedrs – Oļegs Adamovičs – šajā pašā disciplīnā ierindojās tūlīt aiz godalgoto trijnieka - 4.vietā.

Par savu audzēkņu startu gandarīts arī Mežsaimniecības un koka izstrādājumu nodaļas vadītājs Klāvs Miezis.


"Patīkami, ka sagādājām konkurenci mājniekiem – Luua Meža skolas audzēkņiem -, kuri bija pirms tam trenējušies gan ar sacensībās izmantotajām meža mašīnām, gan iepazinušies ar meža stafetes distanci. Ogres tehnikumā harvestera operatoru sacensības Baltijas valstu spēlēs līdz šim notikušas tikai virtuālā vidē ar simulatoru, bet šeit pirmo reizi piedalījāmies sacensībās dabā. Ja mūsu audzēkņiem pirms tam būtu ļauts pamēģināt, būtu sasnieguši vēl labākus rezultātus. Pašam bija iespēja šajās sacensībās piedalīties kā tiesnesim, kas ļāva iegūt jaunu pieredzi un iemaņas, kā labāk sagatavoties nākamajām sacensībām," atklāj K.Miezis.


Arī meža stafetē OT audzēkņiem ļoti sekmīgs starts. Bez iepriekšējas sagatavošanās un nepārzinot apvidu, OT meža stafetes komandas dalībnieki, uzrādot labas zināšanas, spēja distancē apsteigt vairākus Luua Meža skolas audzēkņus. Šoreiz nepaveicās forvardera operatoriem. Arī OT basketbola komanda, lai arī cīnījās, cik spēja, piekāpās basketbola lielvalsts – Lietuvas – pārstāvjiem, kuras atsevišķi dalībnieki spēlē savas valsts augstākajā līgā.


53.Baltijas valstu meža nozares profesionālās izglītības iestāžu audzēkņu profesionālo sporta spēļu ietvaros notika arī konference "Baltijas meža skolu attīstība", kurā tika aktualizēta esošo līgumu pārskatīšana un atjaunošana.


"Konferencē katra delegācija prezentēja savu mācību iestādi, iezīmējot nākotnes virzienus. Darba grupās bija iesaistīti gan pedagogi, gan izglītojamie no visu trīs Baltijas valstu profesionālajām mežsaimniecības izglītības iestādēm. Tika uzklausīti priekšlikumi par turpmākajām sadarbības formām," stāsta OT Mežsaimniecības un koka izstrādājumu nodaļas skolotājs, kokgāzēju komandas vadītājs Armands Lapiņš.

A.Lapiņš atzīst, ka šādi līgumi par savstarpējo sadarbību starp dažādu valstu profesionālajām izglītības iestādēm ir ļoti nozīmīgi. Oficiāls sadarbības līgums šī gada janvārī tika noslēgts arī starp Ogres tehnikumu un Luua Mežsaimniecības skolu. Pateicoties šim līgumam, OT kokgāzēju komandai mācību gada laikā trīs reizes bijusi iespēja piedalīties treniņnometnēs un sacensībās Igaunijā.

Arī pēc Baltijas valstu meža nozares profesionālās izglītības iestāžu audzēkņu profesionālajām sporta spēlēm diviem OT kokgāzēju komandas dalībniekiem - Matīsam Mūrniekam un Kārlim Gintam Bernšteinam - bija iespēja piedalīties Igaunijas kokgāzēju čempionātā, kas notika Rakverē.

"Mēs šajā čempionātā bijām tikai viesi, bet, ja tas būtu atklātais čempionāts, tad Matīss būtu divas reizes kāpis uz goda pjedestāla junioru grupā, kas ir ļoti labs sasniegums," norāda A.Lapiņš.

Trīs Ogres tehnikuma audzēkņi saņem Amata zeļļa diplomu

Pirmoreiz Ogres tehnikuma (OT) vēsturē Mežsaimniecības un koka izstrādājumu nodaļas audzēkņi sasnieguši profesionālo meistarību, ko augstu novērtējusi Latvijas Amatniecības kamera.

27. jūnijā Latvijas Amatniecības kamerā notika eksāmens, kurā Amata zeļļa diplomu veiksmīgi aizstāvēja trīs OT Mežsaimniecības un koka izstrādājumu nodaļas 4.kursa namdari – Krišjānis Ranka, Raitis Kažociņš un Niks Derkins.

„Audzēkņi sevi ļoti labi parādīja Latvijas Amatniecības eksaminācijas komisijai, kas vērtēja namdarus. Nikam Derkinam piedāvāts arī darbs profesijā,” stāsta Mežsaimniecības un koka izstrādājumu nodaļas profesionālo priekšmetu skolotājs Rihards Tontegode.

Kā atklāj R.Tontegode, šo rezultātu pamatā ir darba vidē balstītas mācības, kuras visi trīs audzēkņi uzsāka pirmajā kursā z/s „Saliņas” pie uzņēmēja Tāļa Salas. Tieši uzņēmējs audzēkņus mērķtiecīgi virzīja Amata zeļļa diploma iegūšanai.

„Šis diploms dod priekšrocības darba tirgū, jo esi novērtēts un atzīts speciālists. Tas ir garants par veiktā darba kultūru, izpildi un kvalitāti,” norāda R.Tontegode. „Nākamais solis jau ir Amata meistara diploma iegūšana. Priecē, ka puišiem ir tendence mācīties un neapstāties pie sasniegtā.”

Darba vidē balstītās mācībās iegūtās prasmes ļāvušas jaunajiem speciālistiem saņemt ne tikai namdara, bet arī būvkonstrukciju montētāja profesionālo kvalifikāciju.

Kopīgais mērķis ir sasniegts, un tagad jaunie speciālisti var izvēlēties, ko darīt tālāk. Daži no viņiem turpinās mācīties savā profesijā, jo Latvijas darba tirgū būvinženieri ir ļoti pieprasīti. Pastāv arī vienošanās ar uzņēmēju Tāli Salu, ka viņš paša izaudzinātos namdarus aicinās piedalīties lielākos un nozīmīgākos projektos.

Arī jaunieši ir gandarīti par sasniegto un atzīst, ka līdz ar Amata zeļļa diploma iegūšanu jūtas daudz stabilāki un pārliecinātāki par savu nākotni.

„Esmu priecīgs un lepns par to, ko esmu sasniedzis, jo tas man paver jaunus ceļus profesionālajā jomā. Zeļļa diploms man dod lielākas iespējas. Arī citiem jauniešiem ieteiktu mācīties par namdari, jo tā ir ļoti vajadzīga profesija, kur gūtās zināšanas noderēs ne tikai darbā, bet arī ikdienas dzīvē. Ogres tehnikuma profesionālo priekšmetu pedagogi ir ļoti zinoši, pretimnākoši un nekad neatsaka padomu,” saka Amata zellis, nu jau Ogres tehnikuma absolvents Raitis Kažociņš.

Ogres tehnikums piedāvā daudzveidīgas izglītības iespējas

202 šī gada Ogres tehnikuma absolventu skaitā ir arī 14 Tālākizglītības nodaļas audzēkņi, kuri bija izvēlējušies atšķirīgu profesionālās izglītības ieguves veidu.

Tradicionāli tehnikumā jaunieši iestājas pēc pamatskolas beigšanas un mācās četrus gadus, diendienā apmeklējot teorētiskās un praktiskās nodarbības.

Ogres tehnikumā vēlamo specialitāti var iegūt arī pēc vidusskolas, iesaistoties Eiropas Sociālā fonda finansētajā Jauniešu garantijas programmā. Šo iespēju aizvadītajā mācību gadā izmantoja piecas jaunietes, iegūstot lietveža kvalifikāciju.

Absolventu vidū arī ogrēniete Dzidra Kārkliņa: "Biju pārtraukusi studijas augstskolā, piedzima bērniņš. Kad bērns varēja sākt iet bērnudārzā, nolēmu izmantot iespēju tepat netālu no mājām gada laikā bez maksas iegūt izglītību. Piedevām Jauniešu garantijas programmā maksā stipendiju. Pēc prakses mani pieņēma darbā Ikšķiles novada pašvaldībā. Ar darbu esmu ļoti apmierināta, jo tas ir vēlamais rezultāts – pēc prakses palikt strādāt. Darbavieta ir ļoti laba, esmu tikai un vienīgi ieguvēja. Plānoju arī turpināt studijas un studēt personālvadību."

Šobrīd Dzidra Kārkliņa ir Ikšķiles novada pašvaldības klientu apkalpošanas un personāla speciāliste.

Izlaidumā profesionālās kvalifikācijas apliecības absolventēm izsniedza OT direktore Ilze Brante, Jauniešu garantijas projektu vadītāja Ilze Ozola un audzinātāja Tatjana Skābarde.


Mūsdienās darba vide ir ļoti mainīga, un arī mēs paši attīstāmies arvien uz priekšu un vēlamies iegūt jaunas prasmes, Ogres tehnikums sadarbībā ar Nodarbinātības Valsts aģentūru īsteno Profesionālās tālākizglītības programmu "Administratīvie un sekretāra pakalpojumi" ar profesionālo kvalifikāciju "Lietvedis".

Arī šajā grupā profesionālās kvalifikācijas apliecības saņēma piecas absolventes, kuras sešu mēnešu laikā apguva vajadzīgās prasmes.

"Esmu strādājusi šajā profesijā, tāpēc vēlējos pilnveidot savas teorētiskās zināšanas. Šajos sešos mēnešos esmu ieguvusi pietiekami daudz jaunu zināšanu, lai varētu veiksmīgi startēt darba tirgū," atklāj ogrēniete Maija Andžāne.

"Arī nozarē strādājošiem ir jāpapildina savas profesionālās zināšanas, prasmes un jāiegūst profesionālā kvalifikācija, tāpēc mums ir četri absolventi, kuri ir ieguvuši profesionālo kvalifikāciju ārpus formālā ceļā apgūtā izglītībā. Tas nozīmē, ka viņi mācījušies pašmācības ceļā, sadarbojoties un konsultējoties ar Ogres tehnikuma skolotājiem. Tāpat kā audzēkņi, kas katru dienu iet uz skolu, viņi kārtoja kvalifikācijas eksāmenus, ko vērtēja neatkarīga darba devēju komisija," norāda I.Brante.

Apliecību par iegūto profesionālo kvalifikāciju saņēma divi mežsaimniecības tehniķi un divi elektronikas tehniķi.

Mežsaimniecības tehniķa profesionālo kvalifikāciju ieguva arī SIA "Rīgas meži" Tīreļu mežniecības mežsaimniecisko darbu strādnieks Kārlis Sondors.

"Šajā jomā strādāju sešus gadus, darba vietā ir izaugsmes iespējas. Lai to varētu darīt, nepieciešams izglītības dokuments," par savu izvēli mācīties Ogres tehnikumā stāsta K.Sondors.

Jāpiebilst, ka tieši izlaidumā K.Sondoram radās ideja, ka vajadzētu turpināt mācīties un doties studēt uz Latvijas Lauksaimniecības universitātes Meža fakultāti, kas viņam pavērtu vēl lielākas iespējas izvēlētajā profesijā.

Ogres tehnikuma absolvents izlaidumā saņem darba līgumu no AS "HansaMatrix"

Ogres tehnikumā (OT) aizvadīts Datorikas, elektronikas un administratīvā darba nodaļas izlaidums, kurā diplomus par profesionālo vidējo izglītību un profesionālo kvalifikāciju saņēma 57 jaunie speciālisti.

Absolventus sveica OT direktore Ilze Brante, novēlot izvirzīt un sasniegt augstus mērķus, jo diploms par profesionālo vidējo izglītību ir tikai sākums tālākai izglītībai un profesionālai izaugsmei.

Arī Ikšķiles novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Česlavs Batņa vēlēja absolventiem neapstāties pie sasniegtā:"Šis ir tikai pakāpiens ceļā uz jūsu sapni. Jo vairāk jūs sapņosiet, jo vairāk jūs sasniegsit!"

Datorikas, elektronikas un administratīvā darba nodaļu šogad absolvēja 26 datorsistēmu tehniķi, 8 elektronikas tehniķi, 19 klientu apkalpošanas speciālisti un 4 grāmatveži.

Diplomus izsniedza Ogres tehnikuma direktore Ilze Brante, Datorikas, elektronikas un administratīvā darba nodaļas vadītāja Aļona Lukašenoka, grupas audzinātājas Tatjana Skābarde un Gunta Āmane.

Labākie audzēkņi reizē ar diplomu saņēma arī Pateicību par ieguldījumu Ogres tehnikuma attīstībā un Goda žetonu.

Divi šīs nodaļas absolventi – klientu apkalpošanas speciāliste Iluta Tauriņa un datorsistēmu tehniķis Kristaps Cerminieks – par augstiem sasniegumiem mācībās apbalvoti ar Ministru prezidenta Māra Kučinska Atzinības rakstu. Jau ziņots, ka šādu pašu apbalvojumu Mežsaimniecības un koka izstrādājumu nodaļas izlaidumā saņēma arī meža mašīnu operators Andris Ratnieks.

I.Brante atgādināja, ka elektronikas tehniķi, kuri šogad absolvē Ogres tehnikumu, bija to audzēkņu skaitā, kuri pirms četriem gadiem, pirmie Latvijā uzsāka darba vidē balstītas mācības. Tas viņiem deva iespēju iegūt profesionālo kvalifikāciju un sasniegt augstus rezultātus dažādos profesionālajos konkursos.

Elektronikas tehniķis Sandis Mālnieks, kurš ar labiem panākumiem piedalījies profesionālajos konkursos, arī kvalifikācijas eksāmenu nokārtoja ar vērtējumu "izcili".

Absolventus sveica AS "HansaMatrix" valdes loceklis, viceprezidents Alvis Vagulis, kura uzņēmumā topošie elektronikas tehniķi četrus gadus apguva darba vidē balstītas mācības.

"Mums visiem ir liels prieks par to, kas līdz šim izdarīts. Pirms četriem gadiem audzēkņi sāka apgūt profesiju citādāk, nekā tas bija darīts iepriekš. Izglītības iestādēs māca teoriju, bet, kad jaunieši nokļūst uzņēmumā, viņi mācās strādāt praktiski. Izaugsme ir acīmredzama, par to liecina arī panākumi konkursos un starptautiskos projektos. Arī kvalifikācijas eksāmenu komisija apstiprināja, ka audzēkņu zināšanu līmenis ir uzskatāmi audzis, pateicoties darba vidē balstītām mācībām. Mēs, uzņēmēji, esam gandarīti par sasniegto un turpināsim īstenot darba vidē balstītās mācības. Šie absolventi būs daudz konkurētspējīgāki par citiem speciālistiem darba tirgū, un viņiem tiks nodrošināts labi atalgots darbs tepat Latvijā."

Šie A.Vaguļa vārdi guva apstiprinājumu jau pēc neilga brīža. AS "HansaMatrix" personāla vadītāja Diāna Urtāne pasniedza darba līgumu Aigaram Grišuļenokam, kurš veiksmīgi pabeidzis darba vidē balstītas mācības elektronikas tehniķa specialitātē.

"Tas ir lielākais sasniegums, ka audzēknis var absolvēt tehnikumu ar darba līgumu kabatā," novēlot veiksmīgu karjeras sākumu, sacīja D.Urtāne.

Ogres tehnikuma pedagoģiskā sēde Vecbebru profesionālajā un izglītojošajā internātvidusskolā

Ogres tehnikuma (OT) pedagoģiskā sēde aizvadīta izbraukumā – Vecbebru profesionālajā un izglītojošajā internātvidusskolā, jo šeit no 1.septembra varēs īstenot daļu no OT profesionālās izglītības programmām.

Kokneses novada domes priekšsēdētājs Dainis Vingris iepazīstināja ar izglītības sistēmas izdzīvošanas iespēju meklējumu vēsturi Vecbebros, cenšoties šeit saglabāt izglītības iestādes un iedzīvotājiem darbavietas.

Sadarbība ar OT ir piemērs, kā meklēt risinājumus kopā. Sākotnējā neticība, ka sadarbība varētu būt īslaicīga un tikai ķeksīša pēc, vecbebriešiem ir zudusi, redzot, ar kādu entuziasmu pie uzdevuma īstenošanas ķērušies ogrēnieši un OT direktore Ilze Brante.

Piemēram, tādas profesionālās izglītības programmas kā "Biškopis" vai "Lauku īpašuma apsaimniekotājs" būs apgūstamas Vecbebros. I.Brante pastāstīja, ka notiekot programmas aktualizācija. Ir noslēgts sadarbības līgums ar Latvijas Biškopju biedrības priekšsēdētāju Armandu Krauzi un ar Ogres novada Biškopju biedrību, lai noskaidrotu šīs profesijas pārstāvju mūsdienu vajadzības. Darbs būs arī muzejpedagogam, kurš ir speciālists biškopības jautājumos.

Pēc pedagoģiskās sēdes Vecbebru profesionālās un izglītojošās internātvidusskolas direktors Jānis Bakmanis iepazīstināja ar telpām un to izvietojumu, kuras turpmāk pārzinās arī OT.

Vecbebru Biškopības un dārzkopības skola, no kuras šobrīd izveidojusies Vecbebru profesionālā un vispārizglītojošā internātvidusskola, šogad 17.jūnijā aicināja skolas absolventus un bijušos darbiniekus uz salidojumu un 95 gadu jubilejas svinībām. Šobrīd jāliek visiem galvas kopā, lai mācību iestādes tradīcijas saglabātu un zināšanu ķēdīte nepārtrūktu.

Ogres tehnikuma pedagogi iepazinās arī ar Kokneses Tūrisma centra darbu un ar to, kas jauns pēdējā laikā izveidots Likteņdārzā Koknesē

Ogres tehnikuma absolventu kvalifikācijas darbus virzīs Gada balvai dizainā

Septembrī Rīgā notiks starptautiskā dizaina izstāde "Design Isle 2017", kurā tiks paziņoti konkursa "Latvijas Dizaineru savienības balvas dizaina 2017" laureāti.

Konkursā piedalīsies arī šī gada Ogres tehnikuma (OT) Dizaina un mākslas nodaļas absolventi ar saviem kvalifikācijas darbiem.

Atgādinām, ka pagājušajā gadā divi OT absolventi konkursa "Latvijas Dizaineru savienības balva dizainā 2016" nokļuva laureātu godā. Daniela Proškina ar darbu "Siguldas 1.pamatskolas izstāžu zāles interjers" ieguva 2.vietu, bet Andra Gailīša veidotais interjers Ķeguma sociālā aprūpes centram "Senliepas" novērtēts ar 3.vietu.

Arī šogad topošie interjera dizaineri atbildīgi gatavojuši kvalifikācijas darbus, kas ieguvuši augstus vērtējumus. Laila Ūrmane par savu darbu izpelnījusies izcilu vērtējumu. Kristiāna Berģe un Paula Grīnberga ieguvušas atzīmi "teicami".

Lailas Ūrmanes veidoto interjera projektu "PII "Saulstariņš" nodarbību telpai", Paulas Grīnbergas interjera projektu "Madonas novadpētniecības muzeja ieejas vestibils" un Kristiānas Berģes interjera projektu "Bērzaunes pagasta bibliotēkas lasītava" plānots virzīt Latvijas Dizaineru savienības Gada balvai.

"Tēmu kvalifikācijas darbam audzēkņi izvēlas paši, bet mēs rosinām, lai tas būtu sabiedriskais interjers. Raugāmies, lai tas būtu sociāli interesants un virzīts uz to, lai tiktu uzlabota cilvēku dzīve. Vēlamies, lai mūsu audzēkņi veidojas par atbildīgiem pilsoņiem un ar savu kvalifikācijas darbu pateiktos, piemēram, savai bijušajai skolai vai bērnudārzam. Tā ir audzēkņiem pazīstama vide, kurai arī vieglāk veidot interjeru, jo jāpārzina mērķauditorija un tās vajadzības. Tā zināmā mērā ir arī patriotisma audzināšana savai pilsētai vai novadam, no kurienes viņi nākuši,” saka OT Dizaina un mākslas nodaļas vadītāja Velga Kaļeiņikova.

Topošie interjera dizaineri veidojuši interjera projektus dzelzceļa stacijas "Ogre" uzgaidāmajai telpai, Ogres novada Jauniešu iniciatīvu centra "Burziņš" telpām, Ciemupes Tautas nama ieejas vestibilam, sabiedriskajām ēkām Rīgā, Madonā, Valdemārpilī un citviet Latvijā.


V.Kaļeiņikova atklāj, ka Kristīnes Zēnas interjera projekts "Ogres evaņģēliski luteriskās baznīcas draudzes mājas saietu telpa" varētu tikt īstenots arī dzīvē.


Kvalifikācijas darbus aizstāvējuši visi Dizaina un mākslas nodaļas absolventi – topošie interjera dizaineri, vizuālās reklāmas noformētāji, multimediju dizaina speciālisti un apģērba dizaineri Pieci no 48 šī gada absolventiem audzēkņi kvalifikācijas darbā saņēma vērtējumu "izcili", 13 audzēkņi guvuši teicamu novērtējumu.


"Šoreiz kvalifikācijas eksāmens noritēja netradicionālā formā. Vadoties pēc iepriekšējo eksāmenu pieredzes, šoreiz savus darbus audzēkņi nevis prezentēja individuāli kvalifikācijas eksāmenu komisijai, bet tos izlikām izstādes veidā. Komisija brīvi pārvietojās pa izstāžu telpu un vērtēja audzēkņu veikumu. Projekti jau bija aizstāvēti pirms tam, bet šajā posmā tika aizstāvēts izstrādes process un gatavais darbs," norāda V. Kaļeiņikova.


Audzēkņu kvalifikācijas darbus vērtēja neatkarīga komisija, kurā tiek aicināti savas jomas profesionāļi.

Apģērba dizaina programmas absolventu kvalifikācijas komisijā darbojās modes dizainers Aleksandrs Pavlovs, SIA „Česlija” radošā direktore Česlija Čable–Zibene, RTU DTI Materiāltehnoloģiju un dizaina fakultātes apģērbu dizaina programmas asistente Agnese Volmāre.


Multimediju dizaina programmas absolventu kvalifikācijas darbus vērtēja Latvijas Mākslas akadēmijas Funkcionālā dizaina nodaļas asociētā profesore Gita Straustiņa, Latvijas Kultūras akadēmijas un Latvijas Kultūras koledžas lektors un pasniedzējs, Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta vadošais pētnieks , CERT. LV sistēmanalītiķis Matīss Kūlis.

Interjera dizaina programmas absolventi savus darbus prezentēja SIA "Daiļdarbi" arhitektei, Ekonomikas un kultūras augstskolas lektorei Norai Saulespurēnai, interjera dizainerei Barbarai Freibergai, SIA "Carlson Design home" vadošajam dizainerim Ērikam Karlsonam.

Ogres tehnikuma dizaina un mākslas nodaļas absolventi svin izlaidumu

Profesionālās vidējās izglītības diplomus saņēmuši 46 Ogres tehnikuma (OT) Dizaina un mākslas nodaļas absolventi – interjera un vizuālās reklāmas noformētāji, multimediju dizaina un apģērbu dizaina speciālisti.

Diplomus par profesionālo vidējo izglītību izsniedza OT direktore Ilze Brante, Dizaina un mākslas nodaļas vadītāja Velga Kaļeiņikova un grupu audzinātāja Violeta Ozola. Labākie audzēkņi reizē ar diplomu saņēma arī Pateicību par ieguldījumu Ogres tehnikuma attīstībā un Goda žetonu.

OT direktore Ilze Brante, sveicot absolventus, pateicās audzēkņiem, viņu vecākiem, radiem, draugiem, pedagogiem, sadarbības partneriem, Ikšķiles novada pašvaldībai un darba devējiem par kopsadarbību, sasniedzot rezultātu – iegūtu diplomu par profesionālo vidējo izglītību un profesionālo kvalifikāciju.

"Tagad jums priekšā atkal stāv atvērtas durvis un izvēle, ko darīt tālāk – mācīties, sākt vai turpināt darba gaitas, vai darīt abas lietas kopā. Es novēlu jums izvirzīt augstus mērķus. Jo augstākus mērķus jūs izvirzīsit, jo vairāk jūs sasniegsit!" – vēlēja I.Brante.

OT absolventus bija ieradies sveikt Ikšķiles novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Juris Saratovs: "Tā kā Ogres tehnikums lielākoties ir izvietots Ikšķiles novadā, un Ikšķiles novada moto ir "Labs sākums!", tad vēlos to nedaudz pārfrāzēt un teikt: "Ogres tehnikums ir labs sākums!". Jūs esat izdarījuši ļoti labu izvēli, un, lai visas tās zināšanas un prasmes, ko jūs esat ieguvuši tehnikumā, pavada jūs tālākajā dzīvē un viss izdodas!”

Darba tirgū ienāk jaunie viesmīlības un ēdināšanas pakalpojumu speciālisti

Ogres tehnikumu (OT) absolvējuši pirmie Viesnīcu un restorānu pakalpojumu nodaļas audzēkņi, kuri pirms četriem gadiem pirmo reizi tehnikuma vēsturē iesaistījās darba vidē balstītās mācībās.

Profesionālās vidējās izglītības diplomus, iegūstot kvalifikāciju "Viesmīlības pakalpojumu speciālists", "Ēdināšanas pakalpojumu speciālists", "Maizes un miltu konditorejas izstrādājumu speciālists", saņēmuši 28 Ogres tehnikuma (OT) absolventi.

Diplomus par profesionālo vidējo izglītību absolventiem pasniedza OT direktore Ilze Brante, Viesnīcu un restorānu pakalpojumu nodaļas vadītāja Ineta Rumpētere un audzinātājs Dmitrijs Usins. Labākie audzēkņi reizē ar diplomu saņēma arī Pateicību par ieguldījumu Ogres tehnikuma attīstībā un goda žetonu.

"Mēs kopā esam daudz paveikuši un guvuši pieredzi, bet mums vienmēr jāpieņem jauni izaicinājumi. Ogres tehnikumam jauns izaicinājums bija darba vidē balstītās mācības. Mēs esam paraugs citām profesionālās izglītības iestādēm, un šobrīd tā jau ir ikdiena, ka mūsu audzēkņi jau no pirmā kursa iegūst praktiskās zināšanas ciešā sadarbībā ar darba devējiem," savā uzrunā norādīja I.Brante.

Absolventus bija ieradies sveikt arī SIA "Malevss", restorāna "Policijas akadēmija ’98" un SIA "SierŠtelle" īpašnieks Māris Legzdiņš, kura vadītājos uzņēmumos noritēja darba vidē balstītās mācības.

"Ja paraugāmies pagātnē, tad pirms četriem gadiem jūsu vērtība bija daudzas reizes zemāka, nekā tā ir šobrīd, kad jūs esat ļoti gaidīti darba tirgū. Gan savā, gan citu uzņēmēju vārdā varu teikt, ka gan ēdināšanas pakalpojumu speciālisti, gan viesmīlības pakalpojumu speciālisti ir ļoti vajadzīgi Latvijā," sacīja M.Legzdiņš.

Viesnīcu un restorānu pakalpojumu nodaļas absolventiem izlaidumā izskanēja daudz labu vēlējumu un pateicību par aizvadītājiem četriem mācību gadiem Ogres tehnikumā.

Šo profesiju pārstāvji ir ne vien pieprasīti darba tirgū, arī tehnikumā bez viņu prasmes un talanta pielietojuma nenotiek neviens nozīmīgs pasākums. Viņi gatavojuši ēdienus, klājuši galdus un apkalpojuši augsta ranga viesus, kas apmeklējuši Ogres tehnikumu, tajā skaitā Pasaules Bankas, Eiropas Komisijas, starptautisko projektu dalībniekus no dažādām Eiropas valstīm, sadarbības partnerus, vēstniekus, ministrus un izglītības iestāžu direktorus, saņemot par savu darbu atzinību un sajūsminātus "paldies".

"Apsveicu ar pirmo nopietno izglītības diplomu jūsu dzīvē! Ceru, ka jūsu ceļš uz sasniegumiem un panākumiem neapstāsies un sekos vēl citi – augstākas pakāpes – diplomi," sveicot absolventus, sacīja Viesnīcu un restorānu pakalpojumu nodaļas vadītāja Ineta Rumpētere. "Taču, lai ko jūs izvēlētos un darītu, paņemiet līdzi savā dzīves ceļā darba mīlestību, jo tas ir galvenais, kas cilvēku ved uz panākumiem un virsotnēm!"

Semestra skates veicina Ogres tehnikuma audzēkņu attīstību un izaugsmi

Ogres tehnikuma (OT) Dizaina un mākslas nodaļas 3.kursa audzēkņiem nozīmīgs brīdis – II semestra darbu skate -, kas apliecina viņu pašreizējo varēšanu savā profesijā.

Komisija, kurā piedalījās OT Dizaina un mākslas nodaļas vadītāja Velga Kaļeiņikova un profesionālo priekšmetu pedagogi, iepazinās un novērtēja visu 3.kursa audzēkņu darbus.

"Audzēkņi sagatavojuši darbus visos tehniskajos un radošajos virzienos – mājas lapas, banerus, veidojuši video sveicienus tehnikuma viesiem. Trešajā kursā audzēkņi spēj izdarīt daudz. Viņi ir apguvuši telpiskās animācijas, sarežģītas foto apstrādes, darbu ar 3D printeri. Tas viss jāprot, lai nākamajā mācību gadā, veidojot kvalifikācijas darbu, neatkarīgi no tā, ko audzēkņi izvēlēsies, viņi būtu tehniski tik labi sagatavoti, ka varētu iecerēto izdarīt," prezentējot savu audzēkņu darbus, atzīst Armands Pučs, kurš multimediju dizaina speciālistiem māca virtuālās modelēšanas un maketēšanas tehnoloģiju.

Apģērbu dizaina programmas audzēkņiem šajā semestrī praktiskajās mācībās bija jāšuj žakete ar oderi, katram izvēloties savu modeli. Žaketes modelēšana, konstruēšana un šūšana ir visai sarežģīts process, vispirms veidojot maketu, tāpēc audzēkņiem bija liels prieks, ka darbi izdevās.

Pašu rokām šūtās žaketes tika demonstrētas gan uzņēmumos, kur viņi bija praksē, gan arī aizvestas parādīt vecākiem. Skolotāja B.Cihovska, kura apģērba dizaina mākslas pamatus ierāda arī astoņiem III kursa audzēkņiem, plāno jaunā mācību gada sākumā sarīkot modes skati, kur topošo apģērba dizaineru veikumu varētu novērtēt arī citu nodaļu audzēkņi un pedagogi.

3.Video operatoru kursa audzēkņi bija uzņēmuši savas pirmās nopietnākās filmas. Vineta Bodniece izveidojusi īsfilmu "Say goodbay to Elliot!". Savukārt Vizuālās reklāmas noformētāju 4.kursa audzēkne Dženeta Tropa šai īsfilmai veidojusi grafisko identitāti, kas ir arī viņas kvalifikācijas darbs.

Video operatoru profesionālo priekšmetu skolotājs Toms Ezerietis pauž viedokli, ka šāda veida sadarbība varētu turpināties un kvalifikācijas darbi tiktu veidoti ne tikai vienas profesijas ietvaros, bet kopā ar citu Dizaina un mākslas nodaļas programmu audzēkņiem, citam citu papildinot un iegūstot jaunas zināšanas.

Audzēkņus, kuri mācās Apģērbu dizaina, Multimediju dizaina, Interjera dizaina, Vizuālās reklāmas noformēšanas un Video operatoru izglītības programmās, vieno tas, ka viņu profesijas ir saistītas ar mākslu, atšķirīgas tikai izpausmes. Tāpēc Dizaina un mākslas nodaļas audzēkņi cītīgi apgūst zīmēšanu un gleznošanu.

Ar audzēkņiem strādā profesionāli pedagogi. Pirms pusotra gada OT Dizaina un mākslas nodaļas pedagogu kolektīvam pievienojās Rūta Dimdiņa, kura nupat absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmiju un ieguvusi bakalaura grādu glezniecībā. R.Dimdiņa atklāj, ka nav viegli motivēt jauniešus mācīties, taču nelielā gadu starpība palīdz saprasties un ceļu pie viņiem jaunā skolotāja atrod caur savu pieredzi, sasniedzot labus rezultātus.

"Skate ir veltīta tam, lai audzēkņi novērtētu savas spējas, savukārt pedagogi gūtu jaunas ierosmes savam darbam. Aplūkojot darbus, var just audzēkņu izaugsmi. Viņi vairs nav tik primitīvi un neveikli kā pirmajā kursā - attīstījusies krāsu un kompozīcijas izjūta, kas ir nepieciešama visās ar mākslu saistītajās profesijās. Bez tā nav iespējams strādāt, " saka R.Dimdiņa, kura III kursa audzēkņiem pasniedz gleznošanu.

Komisija arī aplūkoja un novērtēja 1. un 2.kursa audzēkņu darbus, kas tapuši "zaļajā" praksē.