Ogres tehnikumā uzmirdz jauniešu biznesa idejas

Aprīkojums vertikālai stādu audzēšanai, koka segli, "Aroma Spa studija" – tās ir tikai dažas no biznesa idejām, kuras jaunieši piedāvāja izvērtēt Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Pierīgas biroja un Ogres tehnikuma kopīgi rīkotajās mācībās.

LLKC jau vairākus gadus visā Latvijā aicina 18 līdz 40 gadus vecus jauniešus piecās mācību dienās izveidot savu biznesa plānu un startēt konkursā "Laukiem būt!", pretendējot uz naudas balvu šīs idejas īstenošanai. Šogad Pierīgas jauniešiem šīs mācības pirmo reizi tika rīkotas sadarbībā ar vienu no vadošajām reģiona arodskolām – Ogres tehnikumu, informē LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja Ilze Rūtenberga-Bērziņa.

"Mūsu jaunieši jau mācību procesā izstrādā, prezentē un mācību uzņēmumos īsteno savas idejas. Tomēr šeit viņu ieceres vērtēja daudz nopietnāka žūrija – uzņēmēji, vietējās rīcības grupas pārstāvji, kuri ikdienā strādā ar praktisku finansējuma piesaisti dažādiem projektiem, LLKC speciālisti," norāda Ogres tehnikuma ekonomikas pasniedzēja Linda Pastare.

Tehnikuma audzēknis Andris Miezis visā nopietnībā ķēries pie plauktu sistēmas izveides vertikālai stādu audzēšanai – vēl gan jāatrisina ūdens padeves un vienmērīga apgaismojuma tehniskais risinājums. Tomēr veikala "Domina" ierastajā Ziemassvētku tirdziņā decembrī jaunietis jau sola piedāvāt pirmo prototipu, cerot, ka tas ieinteresēs, piemēram, Latvijas Valsts mežu stādu audzētājus.

Tikmēr Sindija Kažociņa kopā ar brāli zemnieku saimniecībā "Cīrulīši" plāno izveidot ražotni koka mājiņu un atšķirīga rotaļlaukumu aprīkojuma izgatavošanai, vēsta I. Rūtenberga-Bērziņa.

Savas idejas žūrijas vērtējumam piedāvāja arī Pierīgas jaunieši. Tā Signe Millere kaut rīt Siguldā būtu gatava atvērt "Aroma Spa" studiju ikvienam stresa nogurdinātajam. Tomēr acīgā žūrija jaunietei ieteica vērst uzmanību arī uz nepieciešamajiem ikdienas izdevumiem, piemēram, komunālajiem pakalpojumiem. Kopumā šī iecere izpelnījās atzinību.

Interesanta izvērtās diskusija ap Maijas Kovāčas un viņas vīra Antala Kovāča piedāvājumu – koka izstrādājumiem, kas gatavoti ar rokām: dažādu instrumentu kāti, koka segli, koka lādes. Uzzinot, ka skaistu koka lādi meistars ar rokām gatavos piecas dienas un pārdos par aptuveni 80 eiro, dažs tehnikuma audzēknis neizpratnē iesaucās: "Kāpēc ar rokām? – tas ir ilgi! Kāpēc tik lēti? Vai par CNC darbagaldiem neesiet dzirdējuši? Ar tiem taču ātrāk, nedaudz pielabojot, tās tāpat izskatīsies kā ar rokām gatavotas!"

Kopumā LLKC un Ogres tehnikuma rīkotajās mācībās piedalījās un tās veiksmīgi pabeidza 11 jauniešu. Septiņi no viņiem plāno startēt arī LLKC rīkotajā konkursā "Laukiem būt!", lai pretendētu uz naudas balvu savu ideju īstenošanai, informē I. Rūtenberga-Bērziņa.

Ar panākumiem Cēsu koncertzālē aizvadīta Latvijas Kultūras kanona 2017./2018. Vidzemes reģiona skolu konkursa diena

Šajā mācību gadā ikgadējā Kultūras kanona konkursa moto ir Kultūras kanona stāsti, ziņas un vēstis Latvijas cilvēkiem nākamajā simtgadē. Konkursa iecere kā rezultātu paredz jaunu kultūras kanona mājaslapas un Latvijas simtgadei veltītu mediju saturu. Konkursa rīkošanas ikgadējie Latvijas Kultūras akadēmijas partneri ir Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Valsts izglītības satura centrs, Latvijas Nacionāla bibliotēka, Latvijas Nacionālais kultūras centrs un UNESCO Latvijas Nacionālā komisija.

"Kultūras kanona vēstis Latvijas nākošajā simtgadē" Ogres tehnikuma komanda meklēja un atrada leģendārā foto meistara Egona Spura subjektīvajā dokumentālismā.

Gatavošanās procesā gūtās atziņas un idejas Viktorija Geida un Kristiāna Vilcāne prezentēja pārliecinoši, rezultātā ieguva diplomus un iekļuva konkursa finālistos. Esam priecīgi un lepni! Paldies arī Nikolai Patrīcijai Ošeniecei un skolotājiem- Vinetai Oboznajai, Armandam Pučam un Laurim Kalniņam.

Konkurss notiek trīs kārtās. Pirmās kārtas ietvaros notiek konkurss reģionos, otrā kārta – radošā darbnīca Rīgā, trešā kārta - konkursa fināls Rīgā.

Materiālu sagatavoja Velga Kaļeiņikova, Dizaina un mākslas nodaļas vadītāja.

Novadu biškopju seminārs Vecbebros

Nekā darīt - drūmākais gada mēnesis ir klāt. Dārzi un lauki ir pelēki, saule nesilda, un arī rudens lapu krāšņums zudis, bet mundrumu raisošā sniega baltuma vēl nav. Vien dārzkopjiem un biškopjiem ir iespēja vasaru baudīt ilgāk- ieejot ābolu smaržas vai medus trauku pilnajā glabātavā ,priecājoties par augļu skaistumu un garšu, medus dzintaraino spīdumu.

Varbūt nedaudz noguruma sakrājies smagajos rudens mēnešos, un atpūta vajadzīga. Taču iedarbīgu to var padarīt tikai labas domas, paša radīts prieks, nākotnes ieceres, plāni, sapņi. Jā, dažreiz vajadzīgs pavisam nedaudz, piemēram, kolēģa stāstījums par izmēģinātām darba metodēm vai izdomātu jaunu agregātu, dalīšanās pieredzē cīņā ar grūtībām, šķēršļiem un problēmām , kopīgi malkota kafija un gardas medus kūkas gabaliņš. Tāda pozitīvi rosinoša gaisotne valdīja Latvijas Biškopības biedrības rīkotajā zonālajā seminārā 9. novembrī Vecbebros – PIKC Ogres tehnikums izglītības programmu realizēšanas vietā. Semināra dalībnieki varēja brīvā gaisotnē atpūsties un dalīties specifiskajās gudrībās, zināšanās un prasmēs par to, kā ziemo bites, gatavo stropus, pārkausē vaska izejvielas un apkaro neuzveicamo varras ērci. LIFE+ „Putni Ādažos" projekta vadītāja Baiba Švāne bija sagatavojusi plašu prezentāciju par Latvijā tik populārajiem nektāraugiem viršiem ,konkrēti, virsājiem Ādažu poligonā. Biškopji, gadiem ilgi vezdami vasaras izskaņā bites uz viršiem, bija pārsteigti, ka virsājus vislabāk atjauno meža ugunsgrēki.

Ogres tehnikuma muzeja pedagoģe Anita Svoka zālē sēdošos pa atmiņu taku izveda cauri izglītības programmas Biškopība vēsturei no tālā 1922. gada novembra līdz šodienai, velkot paralēles starp Latvijas Republikas dzimšanas dienas svinībām novembrī un Biškopības –dārzkopības skolas atklāšanu. Par biškopības un citu izglītības programmu apgūšanas iespējām šodien Ogres tehnikumā stāstīja direktores vietniece kultūrizglītības un audzināšanas jomā Armanda Auziņa.

Semināra oficiālajai daļai beidzoties, dalībnieki nebūt nesteidzās izklīst, kafiju malkojot un gardas uzkodas baudīdami, vēl nelielās grupās turpināja intensīvi diskutēt par tikko dzirdēto, aizvadītās sezonas īpatnībām, medus cenām un citām dravnieku ikdienas aktualitātēm.

Muzeja pedagogs Anita Svoka

Ogres tehnikums attīsta sadarbību ar Somiju

Laika posmā no 2017.gada 31.oktobra līdz 3.novembrim Ogres tehnikuma direktore Ilze Brante, Projektu nodaļas vadītāja Sigita Jasinska un Mežsaimniecības un koka izstrādājumu nodaļas profesionālo mācību priekšmetu pedagogs Armands Lapiņš jau trešo reizi tikās ar Yväskyla Izglītības konsorcija (Jämsä koledžu) (Somija), Luua Mežniecības skolas (Igaunija), Valsts mežu apsaimniekošanas centra (Igaunija) pārstāvjiem, lai, izmantojot katras valsts labo praksi, pilnveidotu izglītības programmu meža mašīnu operatoriem (Nordplus programma projekts Nr. NPHZ-2016/10051).

Iesaistītās institūcijas no starptautiskās sadarbības ir guvušas to, kas ir visvērtīgākais un visnoderīgākais katras organizācijas attīstībai. Ogres tehnikumam tas ir paplašināts partnerorganizāciju tīkls, aptverot Ziemeļu reģiona valstis, kurām ir inovatīvas un interaktīvas mācību metodes, kā arī interesanta, dinamiska un jauniešiem saistoša mācību vide.

Profesionālo vizīšu laikā Häme Profesionālajā institūtā un Yväskyla Izglītības konsorcijā tika uzsāktas sarunas par sadarbību ar Ogres tehnikumu tādās jomās kā:

  • mežsaimniecība;
  • vides dizains;
  • viesmīlība un ēdināšana;
  • administratīvais darbs;
  • būvdarbi;
  • informācijas un komunikāciju tehnoloģijas;
  • kokapstrāde;
  • māksla un dizains.

Sadarbības attīstīšana un paplašināšana ļaus sasniegt vienu no Ogres tehnikumu internacionalizācijas mērķiem – iekļaut starptautiskās mobilitātes mācību programmās.

Katra Nordplus projekta partnera ieguldījums un sasniegtie rezultāti tiks atspoguļoti noslēguma konferencē, kuru organizēs Luua Mežniecības skola 2018.gada pavasarī.

 

IZSTĀDE - PRETĒJĀS PUSĒS: LATVIJAS KARAVĪRI OTRAJĀ PASAULES KARĀ

Ogres tehnikumā no 2017.gada 10.novembra līdz 24.novembrim ir apskatāma Latvijas Okupācijas muzeja Izglītības nodaļas sagatavotā ceļojošā izstāde „Pretējās pusēs: Latvijas karavīri Otrajā pasaules karā".

Otrā pasaules kara laikā (1939. – 1945.) tiek iznīcināts Latvijas valstiskums un armija. Latvijas iedzīvotāji tika iesaistīti karadarbībā divu totalitāru valstu – nacistiskās Vācijas un PSRS bruņotajos spēkos. Izstāde atklāj karavīru motivāciju, cīņas un ikdienu, karojot frontes abās pusēs – gan padomju, gan vācu karaspēkā. Izstāde parāda, kā karš skāra sieviešu dzīves un kā iedzīvotāji pretojās okupācijas varām. Atsevišķas planšetes veltītas karavīru likteņiem pēc kara un sabiedrības pretrunīgajiem vērtējumiem.

Izstādes veidošanā izmantots plašs avotu klāsts – attēli, fotogrāfijas, plakāti, karikatūras un dokumenti no Latvijas Okupācijas muzeja, citu muzeju un arhīvu krātuvēm.

Pedagogiem ir sagatavots arī metodiskais materiāls kā strādāt ar izstādes materiālu un audzēkņi var pārbaudīt savas zināšanas.

Izstāde tapusi sadarbībā ar Latvijas okupācijas muzeju.

Direktores vietniece kultūrizglītības un audzināšanas jomā Armanda Auziņa.

ERUDĪCIJAS KONKURSS “LATVIJAS VALSTS”

Erudicijas konkurss afisa 2017-page-001

Akcija "Es esmu Latvija"

Lekcija “Darbs mūsdienu mežizstrādes uzņēmumā ”

06.novembrī projekta Nr.8.3.5.0./16/I/001 "Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs" ietvaros Ogres tehnikumā notika pasākums-lekcija. SIA „MEŽA UN KOKSNES PRODUKTU PĒTNIECĪBAS UN ATTĪSTĪBAS INSTITŪTS" lektors Egils Sausserdis meža mašīnu operatoru mācību centra instruktors, 1MT, 2 MT, 3MT, 1MH, 1MO, 2MH un 2MO grupu audzēkņiem sniedza priekšstatu par darbu izvēlētajā jomā mūsdienu mežizstrādes uzņēmumos. Stāstīja par nepieciešamajām profesionālajām zināšanām, kas jāiegūst mācību procesā un praksē. Lekciju dalībnieki tika iepazīstināti ar optimālu, efektīvu un ergonomisku darba paņēmienu pielietošanu cirsmu izstrādes darbos, strādājot ar harvesteru un forvarderu. Iegūtās zināšanas ļaus efektīvāk izprast cirsmu izstrādes darbu plānošanas un izpildes pareizas secības nozīmīgumu, un meža mašīnu operatoru atbildību, veicot savus tiešos ikdienas darba pienākumus. Arī paši jaunieši, aizpildot aptaujas anketas par pasākumu, atzīst, ka "vajag vairāk šādu lekciju, bija interesanti", "patika, būs noderīgs nākotnē".

Ogres tehnikuma komandas tikās ar citām Vidzemes komandām, lai cīnītos par iespēju piedalīties Profs 2017 finālā

2.novembrī divas Ogres tehnikuma komandas tikās ar citām Vidzemes komandām, lai cīnītos par iespēju piedalīties Profs 2017 finālā, kas notiks šī gada decembra sākumā. Pierīgas profesionālo izglītības iestāžu pusfinālā, līdzās Ogres tehnikuma komandām, piedalījās komandas no Aizkraukles, Olaines, Jelgavas. Ogres tehnikuma komandas ar nopelnītiem 93.5 un 90.5 punktiem, attiecīgi ieguva 1. un 2. vietu.

Lepojamies ar

1.komandu- Elizabeti Balodi 2GR, Gintu Kārli Bernšteinu 2 MO, Megiju Augustāni 2VP, Anniju Miezi 2VP, Inutu Tropu 4KL, Danielu Filipenko 1MH;

2.komandu- Artūru Lejiņu 4KL, Maiju Ermansoni 2KL, Rasmu Kuriņu 4KL, Arinu Červakovu 3KL, Jāni Kristeru Loču 2MO, Līgu Trinsku 3VP.

Profesionālo izglītības iestāžu konkurss darba tiesībās un darba aizsardzībā Profs tiek organizēts pēc vairāku gadu pārtraukuma. Kopā tiek organizēti pieci pusfināli.

Gatavojoties pusfinālam, OT komandas padziļināti apguva darba tiesības un darba aizsardzības jautājumus, kā arī noklausījās semināru SIA Grifs. Audzēķņi un pedagogi ieguldīja lielu darbu, lai sagatavotos konkursam. Paldies viņiem!

Paldies atbalstītājiem- SIA Grifs par izglītošanu, komandu vizuālā tēla nodrošināšanu un līdzi jušanu!

Karjeras attīstības atbalsta pasākums “ Savas karjeras kalējs”

2017.gada 23.oktobrī Ogres tehnikuma 3. un 4. kursu audzēkņiem projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts izglītojamiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs" ietvaros notika karjeras attīstības atbalsta pasākums "Savas karjeras kalējs" ar mērķi apzināties pašvērtējuma un pašcieņas nozīmīgumu veiksmīgas un stabilas karjeras veidošanas procesā. Karjeras konsultanta Mārtiņa Geidas stāstījumā tika diskutēts par tādām tēmām kā darba tirgus aktualitātes un atalgojums, pašvērtējuma un pašcieņas ietekme uz stabilu, veiksmīgu karjeru, kā arī pašcieņas līmeņa izvērtēšana cilvēka ķermeņa valodā, virtuālā tēla salīdzināšana ar tēlu dzīvē, ko par cilvēku liecina viņa ķermeņa valoda. Teorija mijās ar praktiskiem vingrinājumiem pašvērtējuma un pašcieņas uzlabošanai. Jaunieši smējās, piedalījās diskusijā, guva gandarījumu par lieliski pavadītu pēcpusdienas laiku.