Atvērto durvju dienā skolēni iepazīstas ar Ogres tehnikumu

19.aprīlī Ogres tehnikumā (OT) ieradās skolēni, vecāki un pedagogi no visas Latvijas, lai pārliecinātos par mācību iestādes sniegtajām iespējām.

OT karjeras izglītības pasākumus rīko visa mācību gada garumā, pieņemot individuālos interesentus, uzņemot skolu ekskursijas, dodoties pie skolēniem uz apdzīvoto vietu mācību iestādēm.

Topošie audzēkņi iepazinās ar OT - izstaigāja kabinetus, laboratorijas un mācību angāru, kā arī iesaistījās dažādās aktivitātēs – brauca ar traktoru, krāva baļķus, mainīja motorzāģu ķēdes, rēķināja algas, lodēja, darbojās ar datortehniku, 3D printeri, filmēja, fotografēja, šuva, mācījās gatavot kokteiļus un klāt galdus.

Mežsaimniecības angārā jauniešiem bija jāatpazīst mašīnu detaļas. Šo visnotaļ sarežģīto uzdevumu profesionālo priekšmetu skolotāja Aigara Strūberga vadībā veica arī trīs ogrēnieši.

Ogres Valsts ģimnāzijas 9.klases skolnieks Āris Strazdiņš. "Interesē dažāda meža tehnika, tāpēc vēlos pēc 9.klases nākt mācīties uz Ogres tehnikumu," stāsta Āris. Arī viņa skolas biedrs Matīss Beitāns un Ogres 1.vidusskolas skolnieks Toms Kogojs aizrāvušies ar tehniku un vēlas to padziļināti apgūt Ogres tehnikuma Mežsaimniecības un koka izstrādājumu nodaļā, lai kļūtu par meža mašīnu mehāniķiem.

Vairumam jauniešu, kuri ieradušies uz Atvērto durvju dienu, jau ir diezgan skaidra izvēle, kurā virzienā viņi vēlas sevi apliecināt.

Rīdzinieks Daniels Zvanītājs šogad absolvēs 9.klasi un Ogres tehnikumā nolēmis apgūt ēdināšanas pakalpojumu speciālista profesiju, jo vēloties sagādāt citiem prieku gatavojot garšīgu ēdienu.

Ziemeru pamatskolas 9.klases skolnieces Arta Kukurīte un Marta Jaunzema izvēlējušās tuvāk iepazīties ar klientu apkalpošanas un grāmatveža specialitātēm, lai izšķirtos, kurā no programmām rudenī uzsākt mācības. Arta atklāj, ka Ogres tehnikumā mācās pazīstami jaunieši, no kuriem saņemtas pozitīvas atsauksmes par šo mācību iestādi un arī abas 9.klases absolventes vēlas šeit turpināt izglītību.

Ogres tehnikumā jau trešo reizi notiek Pierīgas novadu mājturības un tehnoloģiju olimpiāde

Ogres tehnikumā (OT) norisinājās Pierīgas novadu mājturības un tehnoloģiju olimpiāde, kurā ar panākumiem startēja Ikšķiles novada izglītības iestāžu skolēni.

Ikšķiles, Carnikavas, Garkalnes, Ķekavas, Olaines, Salaspils un Siguldas novadu mājturības un tehnoloģiju olimpiāde zēniem jau trešo gadu notiek Ogres tehnikumā, kas atrodas Ikšķiles novadā.

Olimpiādes atklāšanā piedalījās Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš un domes priekšsēdētāja vietniece Dace Kļaviņa.

 

"Pašvaldība ir pateicīga mūsu sadarbības partnerim - Ogres tehnikumam – par līdzdalību olimpiādes organizēšanā. Citās Ikšķiles novada izglītības iestādēs nav tādas materiālās bāzes, lai varētu rīkot starpnovadu mājturības un tehnoloģiju olimpiādi zēniem un uzņemt skolēnus un pedagogus no septiņiem novadiem. Ogres tehnikums ir mūsu novada lielākā izglītības iestāde. Iespējams, ka kāds no olimpiādes dalībniekiem, iepazīstoties ar rekonstruēto un moderni aprīkoto profesionālo mācību iestādi, izvēlēsies to par vietu, kur turpināt izglītību," norāda D.Kļaviņa.


Olimpiādes dalībnieki tika vērtēti divās klašu grupās: 5.-6. klašu un 7.-9.klašu grupā. Jaunākās grupas zēniem bija jāizgatavo paliktnis mobilajam tālrunim no koka, bet vecākās grupas zēniem – pelnu liekšķere no metāla.


7.-9.klašu grupā godpilno trešo vietu izcīnīja Ikšķiles vidusskolas 7.klases skolnieks Ronalds Blumbergs (skolotājs Aivars Birkmanis). Pagājušajā gadā Ronalds startēja jaunākajā grupā, kur bija uzvarētājs. Ronalds ir priecīgs arī ar šogad uzrādīto rezultātu vecākajā grupā. Skolotājs Aivars Birkmanis atzīst, ka viņš ļoti augstu vērtē sava audzēkņa iegūto trešo vietu, jo Ronalds mācās tikai 7.klasē un viņam bija jāsacenšas ar daudz vecākiem puišiem.


Tikai nedaudz līdz 3.vietai pietrūka Tīnūžu pamatskolas 9.klases skolniekam Sandim Nesaulem (skolotājs Kaspars Trencis), kurš palika tūlīt aiz godalgoto trijnieka.


1.vietu vecākajā grupā izcīnīja Dairis Rihards Irbe (Siguldas pilsētas vidusskola), bet 2.vietu - Eduards Rāzna (Berģu Mūzikas un mākslas pamatskola). Pavisam šajā grupā piedalījās 8 dalībnieki.


Veiksmīgi rezultāti Ikšķiles novada skolu zēniem arī jaunākajā grupā, kur par godalgotām vietām cīnījās 12 dalībnieku. 5.-6.klašu grupā Tīnūžu pamatskolas 6.klases skolnieks Kristers Staune (skolotājs Kaspars Trencis) ieguva 4.vietu, bet Ikšķiles vidusskolas 6.klases skolnieks Matīss Liepa (skolotājs Aivars Birkmanis) ierindojās 6.vietā. Godalgotās vietas ieguva: 1.vietā Alfrēds Auziņš (Olaines 1.vidusskola), Rihards Skrastiņš (Berģu Mūzikas un mākslas pamatskola), 3.vietā Markuss Bušs (Allažu pamatskola).


"Žūrijai nebija viegli izvērtēt olimpiādes dalībnieku darbus, bet mēs to darījām ļoti rūpīgi. Vienam dalībniekam veicies vairāk, citam – mazāk, bet uzvarētāji ir visi, jo galvenais ieguvums ir iespēja piedalīties olimpiādē. Pats svarīgākais, ko mēs visaugstāk vērtējām, ir attieksme. Ja cilvēkam ir atbildīga attieksme pret darbu, tad viņš būs labs speciālists," atklāj žūrijas komisijas priekšsēdētājs, Latvijas Darba devēju konfederācijas un Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācijas pārstāvis Andis Lejiņš.


Olimpiādes dalībnieku veikumu vērtēja arī OT Mežsaimniecības un koka izstrādājumu nodaļas profesionālo priekšmetu skolotāji Rihards Tontegode un Indulis Apsītis, bet par olimpiādes veiksmīgu norisi rūpējās mēbeļu galdnieku izglītības programmas 2.kursa audzēkņi Mārtiņš Slaguns un Ivo Urtāns.

Pēc sekmīgas teorētisko un praktisko uzdevumu veikšanas OT direktore Ilze Brante sveica olimpiādes dalībniekus un pateicās skolēnu pedagogiem par ieguldīto darbu audzēkņu sagatavošanā. Kamēr audzēkņi darbojās ar olimpiādes uzdevumiem, pedagogi pilnveidoja zināšanas tālākizglītības seminārā.


Olimpiādes pirmo trīs vietu ieguvēji un viņu pedagogi saņēma ne tikai Diplomus, bet arī vērtīgas balvas.

 

Tradicionāli Mājturības un tehnoloģiju olimpiādi atbalsta SIA "LIC Gotus". Uzņēmums pārstāv plaši zināmus zīmolus, tajā skaitā Stanley, kuru ražotos instrumentus saņēma olimpiādes godalgoto vietu ieguvēji. Olimpiādes uzvarētājus sveica SIA "LIC Gotus" tirdzniecības vadītājs Gatis Kļaviņš, novēlot jauniešiem turpmākajā dzīvē strādāt gudri, izmantojot intelektuālo potenciālu un augstas kvalitātes instrumentus.

OT organizē spāņu jauniešiem darba vidē balstītas mācības

Ogres tehnikumā ieradušies jaunieši no Spānijas, kuri praktizēsies Ogres un Ikšķiles novadu pašvaldībās un iestādēs, kā arī uzņēmumos Rīgā un Ogrē.

Darba vidē balstītās mācības notiek Erasmus+ programmas projekta Nr. KA 102-023722-DGFP-MADRID ietvaros.

No 4.aprīļa līdz 15.jūnijam PIKC "Ogres tehnikums" koordinē darba vidē balstītas mācības deviņiem jauniešiem no Spānijas, tajā skaitā trijiem mikrodatoru un tīklu tehniķiem un sešiem administratīvās vadības speciālistiem 370 stundu apjomā. Jaunieši pārstāv sešas dažādas Spānijas profesionālās izglītības iestādes.

Jaunieši strādā Ogres novada pašvaldībā un tās pakļautības iestādē Ogres novada Kultūras centrā, kur piedalās pasākumu sagatavošanas darbos. Divi jaunieši ir iesaistīti Ikšķiles novada pašvaldības Izglītības, sporta un jaunatnes lietu pārvaldes darbā. Viens jaunietis norīkots uz SIA "DATI Group", un viņam prakses vieta ir Ogres tehnikumā, bet trīs jaunietes, kuras apgūst administratīvo vadību, katru dienu dodas uz SIA "Uzdevumi.lv", kas izstrādā digitālos mācību līdzekļus, un tirdzniecības uzņēmumu SIA "Privacon Baltics".

Ogres tehnikums pateicas par sadarbību Ogres un Ikšķiles novadu pašvaldībām, PA "Ogres novada Kultūras centrs", SIA "DATI Group", SIA "Privacon Baltics", SIA "Uzdevumi.lv" par prakses vietu nodrošināšanu spāņu jauniešiem.

"Svarīgākais spāņu jauniešiem ir saprast, kā viņi savās mācību iestādēs iegūtās zināšanas un prasmes var izmantot uzņēmumā, kurā viņi praktizējas, lai būtu abpusējs ieguvums. Jauniešiem ir noteiktas prasmes, kas jāapgūst. Šo programmu, protams, var paplašināt, iesaistot jauniešus konkrētu uzdevumu veikšanā uzņēmumā vai iestādē," norāda OT projektu vadītāja Ieva Kulmane. "Sākumā grūtības sagādāja kultūras atšķirības un valodas barjera. Kultūras atšķirības ir ievērojamas, tāpēc spāņu jauniešiem pašlaik rit adaptācijas posms. Latvijā viņiem viss šķiet jauns – kultūra, cilvēki, ēdieni."

Trīs jaunieši prakses laikā izvēlējušies dzīvot Rīgā, bet seši - Ogres tehnikuma dienesta viesnīcā Upes prospektā.

Lai pārliecinātos, vai jaunieši ir iekārtojušies savās prakses vietās un nodrošināti ar visu nepieciešamo darba veikšanai, uzņēmumos viņus pavadīja pedagogs no Spānijas.

"Spāņu audzēkņiem ir norīkots prakses vadītājs gan no Ogres tehnikuma, gan no uzņēmuma puses, lai viņi visu darba vidē balstīto mācību laiku justu atbalstu un rūpes, kā arī sekmīgi varētu veikt paredzētos uzdevumus. Ogres tehnikums ne tikai koordinē jauniešu darba vidē balstītas mācības, bet arī organizē atbalsta un integrācijas pasākumus," informē OT Projektu nodaļas vadītāja Sigita Jasinska.

Izstādē Rāmavā liela interese par OT un mežsaimniecības profesijām

Aizvadītās nedēļas nogalē izstāžu kompleksā "Rāmava" notika 25.starptautiskā lauksaimniecības, lopkopības, dārzkopības un komunālās saimniecības izstāde "Pavasaris 2017".

Izstādē pēdējos gados aktīvi piedalās arī Ogres tehnikuma (OT) Mežsaimniecības un koka izstrādājumu nodaļa.

"Šī pavasara izstādē uzsvars vairāk tika likts uz lauksaimniecību, arī izstādes dalībnieku bija vairāk tieši no šīs jomas, tāpēc Ogres tehnikuma stends izstāžu kompleksa iekšpusē bija salīdzinoši mazāks kā citkārt. Stendā ik dienas ar apmeklētājiem tikās trīs audzēkņi, kuri apgūst mežsaimniecības izglītības programmu. Audzēkņi demonstrēja un apmācīja interesentus darboties ar harvestera simulatoru, kā arī stāstīja par Ogres tehnikumu," informē OT Mežsaimniecības un koka izstrādājumu nodaļas vadītājs Klāvs Miezis.

Āra stendā katru dienu darbojās ap desmit OT audzēkņu no dažādām grupām. Divi 2.kursa audzēkņi, kuri apgūst mēbeļgaldnieka profesiju, izstādē uz vietas veidoja koka trusi. Pārējie audzēkņi rādīja paraugdemonstrējumus, kā arī piedalījās kokgāzēju sacensībās. Izstādes laikā notika OT organizētās kokgāzēju sacensības, kuras šoreiz bija starptautiskas, jo tajās piedalījās arī kokgāzēji no Igaunijas.

"Par Ogres tehnikumu bija liela interese gan no izstādes apmeklētājiem, gan no darba devējiem. Vienojāmies par sadarbību, daži audzēkņi atrada sev prakses vietas. It sevišķi darba devēji interesējās par meža mašīnu mehāniķiem," norāda K.Miezis.

OT audzēkņi - izstādes „Baltic Fashion & Textile 2017” dalībniekiIzstāžu centrā Ķīpsalā norisinājās starptautiskā izstāde „Baltic Fashion & Textile 2017”, uz kuru bija aicināti arī Ogres tehnikuma (OT) Dizaina un mākslas nodaļas audzēkņi.

Izstādē tradicionāli sastopas nozares profesionāļi no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un citām Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīm. Ik gadu izstādi apmeklē vairāk nekā 9000 interesentu no 26 pasaules valstīm. Tāpēc piedalīties šādā izstādē ir liels gods un atbildība. Ogres tehnikums bija vienīgā profesionālās izglītības iestāde, kas bija aicināta uz šo izstādi.

OT audzēkņi šogad piedalījās Inovāciju stendā un modes skatē.

„Pagājušajā gadā par Ogres tehnikumu izrādīja interesi Latvijas Tehnoloģiju centra projektu vadītāja Dzintra Švarcbaha, kura uzaicināja mūs piedalīties izstādes Inovāciju stendā. Šajā stendā tiek rādītas jomas, kurās izpaužas inovācijas. Pārsvarā tās ir saistītas ar dažādām modes un tekstila ražošanas tehnoloģijām. Mūs aicināja pārstāvēt izglītības jomu, lai parādītu, kā inovācijas izpaužas izglītības jomā,” informē OT Dizaina un mākslas nodaļas vadītāja Velga Kaļeiņikova.

Pērn OT Dizaina un mākslas nodaļa piedalījās Inovāciju stendā ar atsevišķiem tērpiem no dažādām kolekcijām. To fonā bija milzīgas izdrukas, uz kurām inovatīvi nofotografēti tērpi.

„Vēl bija darbs uz grafiskās planšetes. Audzēkņi veidoja tērpu skices uzreiz grafiskajā planšetē, un tās projicējās uz sienas. Tā bija inovācija, ka viņi strādāja ar grafiskajām planšetēm,” norāda V.Kaļeiņikova.

Šogad Dizaina un mākslas nodaļas audzēkņi un pedagogi izvirzīja vēl sarežģītāku uzdevumu. „Baltic Fashion and Textile” Inovāciju stendā apmeklētāji varēja vērot vides instalāciju, kur ar „3D” vides modelēšanas programmām katram objektam izveidota sava, animēta tekstūra. Rezultātā projekcijas radīja iespaidu, ka objektu virsmu tekstūras ir kustīgas un mainīgas.

„Audzēkņu uzdevums bija saskaņot digitālo attēlu ar nevienmērīgu telpisku vidi. Interjera dizaina programmas skolotāji un audzēkņi salika formas, un pēc tam uz šim formām tika izveidotas projekcijas. Audzēkņu uzdevums bija veidot uz šīm formām dažādus interesantus rakstus un attēlus, kas laika gaitā animējas. Šo ideju ieteica paši audzēkņi, jo mums tehnikumā ir projektori, un viņi to bija mēģinājuši darīt. Mēs redzējām iespēju izmēģināt kaut ko jaunu gan mums pašiem, gan arī ko tādu, ko vismaz izstādē nemanījām citiem. Stends tika pozitīvi novērtēts, un skatītājiem patika,” saka OT Dizaina un mākslas nodaļas profesionālo priekšmetu skolotājs Armands Pučs.

Inovāciju stendā darbojās Multimediju dizaina programmas 3.kursa audzēknis Viesturs Rudens, Video operatoru programmas 2.kursa audzēkņi Edgars Tilaks un Edgars Ļaksa.

Savukārt modes skates foto un video veica Video operatoru programmas 3.kursa audzēknis Roberts Jeste.

Atšķirībā no pagājušā gada, šajā izstādē OT audzēkņi izmantoja iespēju piedalīties modes skatē. Dalībai skatē bija izvēlētas trīs OT absolventu kolekcijas: Anisima Detuševa „Black street”, Vinetas Krivānes „Before the snow” un Ievas Začas „Gandrīz pareizi”,

Tērpu kolekciju izvēli modes skatei konsultēja Apģērbu dizaina programmas profesionālo priekšmetu skolotāja Baiba Cihovska, kura pati, būdama profesionāla apģērbu dizainere, tradicionāli piedalījusies šajā skatē kā tērpu autore.

„Mēs nolēmām rādīt trīs kolekcijas, lai tās būtu dažādas. Anisima Detuševa „Black street” piesaista uzmanību ar to vien, ka tās autors ir jaunietis, jo vīriešu veidotās kolekcijas ir retums, un šī ir arī labi izveidota.” atklāj B.Cihovska. „Apģērbu dizaina programmas audzēkņi palīdzēja sagatavot kolekcijas demonstrēšanai, un arī paši darbojās kā modeļi. Esmu priecīga, ka audzēkņi ir ļoti atsaucīgi un, pateicoties viņu entuziasmam, veiksmīgi tikām galā. Šajā skatē piedalījās dizaineri ar savām kolekcijām, kuras viņi gatavojas pārdot, kas domātas tirgum. Mēs esam mācību iestāde, kurā top nākamie apģērbu dizaineri.”

Starptautiskās izstādes modes skatē OT audzēkņi varēja pilnībā izbaudīt šāda mēroga pasākuma radošo atmosfēru, kā arī saņemt profesionālu frizieru un grimētāju pakalpojumus.

Modeļu lomā iejutās ne tikai topošie apģērbu dizaineri, bet arī vides dizaineri, video operatori. Audzēkņi veidoja arī titrus, fonā bija redzams Viestura Rudens veidotais Ogres tehnikuma logo.

„Mēs vienmēr strādājam kolektīvi, izstādes veidošanā piedalās visu izglītības programmu audzēkņi, katrs izveidojot kādu detaļu kopējā stendā. Domājam un darām visi kopā, saņemot pretī atzinīgu novērtējumu gan no izstādes organizatoriem, gan apmeklētājiem,” uzsver V.Kaļeiņikova.

Starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrība BT1 augstu novērtējusi Ogres tehnikuma ieguldījumu izstādes „Baltic Fashion & Textile 2017” Baltic 2017” organizēšanā un apbalvojusi ar Pateicības rakstu.

OT vides dizaineri veido Lieldienu dekorus SvitenēOgres tehnikuma (OT) Dizaina un mākslas nodaļas audzēkņi piedalījās Rundāles novada pašvaldības Kultūras nodaļas organizētajā projektā "Lieldienu vides objekti".

Kopā ar audzēkņiem uz Sviteni devās Dizaina un mākslas nodaļas vadītāja Velga Kaļeiņikova un profesionālo priekšmetu skolotāja Zane Ūpe.

"Projekts ilga divas dienas. Pirmajā dienā vadīju radošo darbnīcu Rundāles novada kultūras darbiniekiem, ar kuriem kopā dekorējām Lieldienu olas uz jau sagatavotiem šabloniem. Rādīju dažādas tehnikas, kā to labāk izdarīt. Ar trafaretu palīdzību krāsojām dažādus rakstus. Darbā izmantojām pārnesuma plēves un marķierus, ko radošās darbnīcas dalībnieki redzēja un izmēģināja pirmo reizi. Tie viņiem bija vēl līdz šim neizmantoti materiāli, jauna pieredze, kas izraisīja lielu interesi. Pēcpusdienā mums pievienojās arī skolēni un pirmsskolas izglītības iestādes audzēkņi," stāsta Z.Ūpe.

Otrajā dienā Svitenē ieradās OT Dizaina un mākslas nodaļas audzēkņi. Projektā darbojās Vides dizaina programmas 1.kursa audzēkņi, kuriem tā bija laba prakse, lai izmēģinātu savus spēkus reālā vidē. Audzēkņi darbojas divās grupās. Viena grupa veidoja dekoratīvus puķu podus, bet otra grupa gatavoja vertikālas piramīdas, kur šos puķu podus novietot. Visu notiekošo gan foto, gan video fiksēja Video operatoru izglītības programmas 3.kursa audzēkņi Roberts Jeste un Eduards Kusins.

Vides objektu veidošanā tika izmantoti gan plastmasas materiāli – spaiņi, šķīvīši, puķu podu paliktņi -, gan koka izstrādājumi. Olu formas projektam tapa, pateicoties Mežsaimniecības un koka izstrādājumu nodaļas profesionālo priekšmetu skolotāja Riharda Tontegodes atsaucībai un atbalstam.

1.kursa audzēknei Renātei Dinārai Peļņai bija iespēja piedalīties abās grupās, līdz ar to viņa vairāk varēja iemācīties. Renāte Dināra stāsta, ka šāds piedāvājums veidot dizaina objektus ārpus tehnikuma bija pirmo reizi. Topošā vides dizaina speciāliste priecājas par izdevību izmēģināt spēkus konkrēta uzdevuma veikšanā pasūtītājam, jo gūtā pieredze noderēs gan profesijas apguvē, gan arī vēlāk patstāvīgā darbā. Ja būs vēl līdzīga iespēja, viņa labprāt piedalītos atkal, atklāj Renāte Dināra.

Noskaņoties un iedvesmoties radošam darbam palīdzēja arī Rundāles pils muzeja apmeklējums, atklāj Ruta Dolinčuka.

Kopā ar Vides dizaina izglītības programmas 1.kursa audzēkņiem projektā piedalījās arī 3.kursa Interjera dizaina programmas audzēkne Mairita Taimiņa: "Iesaistījos projektā, lai labāk sagatavotos profesionālās meistarības konkursam "SkillsLatvia 2017", kas aprīļa beigās notiks Ķīpsalas izstāžu kompleksā."

OT audzēkņu izveidotie vides objekti, kā arī darbnīcās izkrāsotās Lieldienu olas novietotas pie Svitenes Tautas nama. "Tie, kam to visu atstājām, ir priecīgi. Arī pašiem gandarījums par paveikto. Projekts ir ļoti noderīgs audzēkņiem, lai viņi gūst praktiskās iemaņas un izprot, kas ir vides objekts," saka Z.Ūpe.

Rundāles novada pašvaldības Kultūras nodaļas un Svitenes Tautas nama vadītāja Sandra Kerēvica pauda gandarījumu par Ogres tehnikuma audzēkņu izveidotajiem vides objektiem, kas priecē Svitenes Tautas nama apmeklētājus un pagasta iedzīvotājus. S.Kerēvica atklāj, ka ir apņēmības pilna iesākto sadarbību turpināt, un nākotnē paplašināt darbības lauku, aicinot tehnikuma audzēkņus izdaiļot apkārtni arī pie citām pašvaldības iestādēm.

Dizaina un mākslas nodaļas vadītāja V.Kaļeiņikova ir priecīga par veiksmīgo sadarbību, kas tapusi pēc Rundāles novada pašvaldības Kultūras nodaļas iniciatīvas. "Projekta norise bija labi noorganizēta. Mūs ļoti viesmīlīgi uzņēma, sagādāja bezmaksas Rundāles pils apmeklējumu. Esam uzaicināti piedalīties uz Rundāles pils svētkiem, kas notiks 1.jūlijā. Rundāles novadā ir ļoti radoši cilvēki, kuri atvērti jaunām idejām. Esam jau apsvēruši, ka šajā novadā varētu rīkot audzēkņu "zaļās prakses". Ceram, ka tas ir tikai sākums mūsu kopīgai sadarbībai," norāda V.Kaļeiņikova.

 

Šajās dienās bija vēl kāds nozīmīgs notikums Dizaina un mākslas nodaļā. Tikai šajā mācību gadā atvērtā Vides dizaina izglītības programma akreditēta uz sešiem gadiem, kas rada stabilu pamatu un dod garantiju turpmākai attīstībai.

Arvien vairāk absolventu izrāda interesi par profesionālo izglītību

Ogres tehnikumā (OT) viesojās Sējas pamatskolas 9.klases skolēni, lai uzzinātu par tehnikuma piedāvātajām iespējām turpināt izglītību un apgūt profesiju.

OT ieradās viss 9.klases kolektīvs un karjeras atbalsta pedagoģe Vizma Miķelsone, kura atklāja, ka paši skolēni rosinājuši doties uz Ogres tehnikumu. Pieci no Sējas pamatskolas 9.klases absolventiem jau izlēmuši, ka turpinās izglītību kādā no Ogres tehnikuma 21 izglītības programmām.

Haralds Sietnieks izšķīries par labu meža mašīnu operatora profesijai, jo viņam jau ir praktiskā darba pieredze un vēlēšanās prasmes pilnveidot. Haralds dzirdējis arī labas atsauksmes par Ogres tehnikumu no pašreizējiem Mežsaimniecības un koka izstrādājumu nodaļas audzēkņiem, kuri savulaik mācījušies Sējas pamatskolā.


Savukārt Tomass Staks plāno Mežsaimniecības un koka izstrādājumu nodaļā apgūt namdara profesiju. Tomass atklāj, ka pats dzīvo koka mājā un tehnikumā iegūtās iemaņas varēs likt lietā gan restaurējot ģimenes īpašumu, gan pelnot iztiku. Pēc mācību angāra apmeklējuma, kur atrodas moderni aprīkotas namdaru darbnīcas, Tomass ir pārliecināts, ka izvēlēto profesiju apgūs Ogres tehnikumā.

Ričards Miķelsons vēlas kļūt par datorsistēmu tehniķi. Ričardam ļoti interesē viss, kas saistīts ar datoriem. Jaunietis jau paguvis iepazīties ar datoru arī no "iekšpuses". "Ogres tehnikumu izvēlējos tāpēc, ka šeit ļoti lielu uzmanību pievērš tieši praktisko iemaņu apgūšanai. Profesiju nevar iemācīties sēžot pie grāmatām," atklāj Ričards. Arī Ronalds Bērziņš iecerējis apgūt datorsistēmu tehniķa profesiju.

Apmeklējot Viesnīcu un restorānu nodaļu, skolēni varēja vērot, kā 4.kursa audzēkņi gatavojas kvalifikācijas eksāmenam un gatavo kokteiļus, kā arī šos kokteiļus nogaršot.

Pirms vēl doties mājupceļā, skolēni devās uz virtuvi, lai pagatavotu sev pusdienas. OT Ēdināšanas pakalpojumu izglītības programmas 3.kursa audzēknes Kristīnes Morozas vadībā viņi cepa picu. Visi kolektīvi ķērās pie darba – rullēja mīklu, grieza tomātus, gurķus, desu, rīvēja sieru.

Kā atklāja Niks Kalniņš, virtuvē viņš ir darbojies pirmo reizi, bet, apgūstot viesmīlības pakalpojumu speciālista profesiju, viņam to nāksies darīt itin bieži. Arī Niks rudenī plāno uzsākt mācības Ogres tehnikumā.

Lieki piebilst, ka pašu ceptā pica garšoja lieliski. Tas skolēniem bija arī neaizmirstams piedzīvojums, kas paliks atmiņā vēl ilgi pēc tam.

Vispārizglītojošo skolu skolēni ir bieži viesi Ogres tehnikumā. "Tuvojas laiks, kad pamatskolu skolēniem jāizlemj, kādu profesiju nākotnē izvēlēties. Katru gadu arvien vairāk jauniešu interesējas par iespējām iegūt profesionālo vidējo izglītību. Jaunieši ir ieinteresēti apgūt nākotnē pieprasītas profesijas, mācīties darīt to, kas būs viņu dzīves pamats," norāda OT projektu vadītāja tālākizglītības jomā Anita Stikute.

Šajā mācību gadā Ogres sākumskolas, Ogresgala pamatskolas un citu skolu skolēni apmeklējuši tehnikumu, lai klātienē iepazītos ar Ogres tehnikumu un nodaļu darbu.

Ne tikai skolēni no visām Latvijas malām brauc uz Ogri, bet arī OT audzēkņi iepazīstina skolēnus ar iespējām iegūt profesionālo izglītību. OT audzēkņi mācību gada laikā dodas uz dažādām Latvijas skolām, piedalās Karjeras dienās un citos pasākumos, lai iepazīstinātu 8.-9.klašu skolēnus ar iespējām tehnikumā iegūt vidējo profesionālo izglītību un katru interesējošo profesionālo kvalifikāciju.

Kā informē A.Stikute, Karjeras dienās OT pedagogi un audzēkņi ir apmeklējuši pasākumus Alūksnes Valsts ģimnāzijā, Berģu mūzikas pamatskolā un Tukuma 2 vidusskolā, aicinot skolēnus uz radošajām darbnīcām, lai kopā darbotos un izmēģinātu praksē pielietot profesijās nepieciešamās pamatprasmes.

13. aprīlī Ogres tehnikums ir uzaicināts uz pasākumu "Karjeras diena 2017" Jēkabpilī, kurā piedalīsies pedagogi un audzēkņi ar nodaļu radošajām un praktiskajām aktivitātēm.

Tehnikuma audzēkņi aktīvi iesaistās skolas popularizēšanā un apmeklējuši Lēdmanes, Birzgales, Tīnūžu, Andrupenes, Jersikas, Daugmales un citas vispārizglītojošās skolas, lai iepazīstinātu skolēnus ar tehnikumā apgūstamajām profesijām un citām aktivitātēm. Tiekoties ar OT audzēkņiem, jauniešiem ir vieglāk izprast, kādas ir iespējas iegūt vidējo profesionālo izglītību un apgūt prasmes savā nākotnes profesijā.

Projektā VOCAL izveidota tīmekļa vietne un izsludinātas pirmās apmācības

Ar mērķi attīstīt atklātu, iekļaujošu un inovatīvu izglītības praksi, 2016.gada novembrī partneri no Ungārijas, Vācijas, Spānijas, Lietuvas un Latvijas uzsāka Erasmus+ programmas stratēģiskās partnerības projekta “VOCAL - Vocational Online Collaboration for Active Learning” (“Profesionālās tiešsaistes sadarbība aktīvam mācību procesam”) Nr. 2016-1-HU01-KA202-022916 (turpmāk – VOCAL) īstenošanu.

VOCAL mērķis ir veicināt atklātu sadarbību starp augstāko izglītības iestāžu pedagogiem un profesionālās izglītības pasniedzējiem, lai izstrādātu tiešsaistes sadarbības mācīšanās aktivitātes dažādām mērķa grupām.

Projekta aktivitātes ietver starptautiskas apmācības un seminārus, kā arī digitālo metožu izstrādi un tiešsaistes mācību aktivitātes. Projekta rezultātā tiks izstrādāti 6 tiešsaistes mācību kursi, notiks arī apmācības 25 pedagogiem no partnerorganizācijām, kā arī būs pieejama informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) platforma ar mācību materiāliem par kvalitatīvu mācību līdzekļu digitalizāciju, iekļaujot digitālās, sociālās un starpkultūru kompetences.

VOCAL pirmās pedagogu apmācības par tiešsaistes sadarbības mācīšanās aktivitāšu izstrādi dažādām mērķa grupām notiks no 2017.gada 8. līdz 12.maijam Kauņā, Lietuvā. Apmācību laikā dalībnieki darbosies jauktā vidē, izmantos IKT platformu un rīkus, lai pārveidotu esošās mācību programmas.

Plašāka informācija pieejama VOCAL tīmekļa vietnē www.vocalerasmus.eu vai Facebook lapā.

Ogres tehnikuma kokgāzēju komanda gatavojas Eiropas čempionātam

No 25. līdz 28.maijam Šveicē norisināsies 16.Eiropas mežsaimniecības studentu čempionāts, kurā piedalīsies arī Ogres tehnikuma (OT) komanda.

Pagājušajā gadā šajā čempionātā OT Mežsaimniecības un koka izstrādājumu nodaļas Mežsaimniecības tehniķa izglītības programmas tolaik 2.kursa audzēkne Mārīte Līga Griķe individuālajā vērtējumā jaunietēm izcīnīja 3.vietu.

Veiksmīgs bija arī Ogres mežinieku starts 52. Baltijas valstu Meža nozares profesionālajās sacensības, kur OT komanda bija spēcīgākā no visām trim Baltijas valstīm.


Lai labāk sagatavotos atbildīgajiem startiem Baltijas un Eiropas sacensībās, OT kokgāzēju komanda no 18.līdz 19.martam piedalījās treniņnometnē Igaunijā, Luua Mežsaimniecības skolā, kas maijā rīkos 53. Baltijas valstu Meža nozares profesionālās sacensības.


Sadarbībai starp abām profesionālās izglītības iestādēm ir vairāku desmitu gadu ilga vēsture, bet šī gada 12.janvārī Ogres tehnikums noslēdza sadarbības līgumu ar Luua Mežsaimniecības skolu, un tas ir pirmais kopīgais projekts pēc oficiāla līguma noslēgšanas.

 

"Vēl pirms sadarbības līguma noslēgšanas pagājušā gada decembrī Nordplus Jauniešu izglītības programmas ietvaros Ogres tehnikuma vadība un pedagogi apmeklēja Luua Mežsaimniecības skolu, lai apspriestu savstarpējo sadarbību, tajā skaitā mācību programmu un audzēkņu apmaiņas iespējas. Noslēgtais sadarbības līgums mums ļauj vēl ciešāk sadarboties. Nupat bijām kokgāzēju treniņnometnē Luua, aprīļa nogalē atkal dosimies uz Igauniju, lai kopīgi gatavotos Eiropas sacensībām. Savukārt Igaunijas jauniešus aicināsim piedalīties Ogres tehnikuma organizētajās kokgāzēju sacensībās izstāžu kompleksā „Rāmava”. Šāda pieredzes apmaiņa ir vērtīga gan audzēkņiem, gan pedagogiem," norāda OT profesionālo priekšmetu skolotājs, Kokgāzēju pulciņa vadītājs Armands Lapiņš.

Treniņnometnē Igaunijā piedalījās seši OT Kokgāzēju pulciņa dalībnieki: Matīss Mūrnieks (3MT), Jevgēnijs Semjonovs (2MT), Dagnis Daņilevičs (2MT), Gints Kārlis Bernšteins (1MT), Helvijs Šulga (1MT), Rūdolfs Mahts (1MT). Pavisam pulciņā aktīvi darbojas vairāk nekā 10 audzēkņu.


Gints Kārlis un Helvijs pulciņā ir tikai pirmo gadu, un abiem jaunajiem kokgāzējiem tā bija pirmā starptautiskā pieredze, ko pēc tam varēja pārrunāt un analizēt.


"Devāmies uz Igauniju, lai iegūtu sacensību pieredzi, un iemācījāmies daudz ko jaunu. Igauņi rādīja, kā pareizi zāģēt," stāsta Helvijs.


"Ir novērojamas daudzas atšķirības zāģēšanas tehnikā, kuras salīdzinājām. Abas metodes var būt noderīgas, ja pietiekami daudz trenējas un attīsta savas prasmes," atzīst Kārlis.


Pagājušā gada rudenī abi OT audzēkņi piedalījās kokgāzēju sacensībās izstāžu kompleksā "Rāmava", bet jau pēc pāris nedēļām atkal dosies uz Rāmavu, kur sacentīsies ar igauņu kokgāzējiem.


Aprīļa beigās notiks Igaunijas atklātais čempionāts kokgāzējiem, kurā piedalīsies Baltijas valstu un Somijas profesionālie koku gāzēji. Šajās sacensībās būs iespēja startēt arī trijiem OT audzēkņiem, savukārt Eiropas mežsaimniecības studentu čempionātā varēs piedalīties četri kokgāzēji.

Ogres tehnikums palīdz citu valstu audzēkņiem apgūt darba vidē balstītas mācības

Ogres tehnikumā (OT) un nozaru uzņēmumos divas nedēļas praktizējās profesionālo izglītības iestāžu audzēkņi no Turcijas.

Sapandžas (Turcija) Profesionālās vidusskolas audzēkņi bija ieradušies Latvijā, lai piedalītos Erasmus+ programmas projektā "Praktiskā IT un metāltehnoloģiju īstenošana".

Ogres tehnikums saviem audzēkņiem īsteno darba vidē balstītas mācības jau 2013.gada, un ir uzkrāta pietiekami liela pieredze, lai ar to varētu dalīties arī starptautiskā mērogā.

"Šis ir pirmais projekts, kura ietvaros organizējam praktiskās mācības citu valstu profesionālās izglītības iestāžu audzēkņiem Ogres tehnikumā. Respektīvi, mēs uzsākam sava stratēģiskā plāna īstenošanas internacionalizāciju – uzņemam audzēkņus, mācām viņus un nodrošinām darba vidē balstītas mācības," norāda OT Projektu nodaļas vadītāja Sigita Jasinska.

Kā skaidro S.Jasinska, Ogres tehnikums nemeklē projekta dalībniekus, viņi paši atrod ceļu uz Ogri: "Tie ir sadarbības partneri, kuri viesojušies mūsu mācību iestādē, novērtējuši Ogres tehnikuma sniegtās iespējas, un līdz ar to rodas pieprasījums pēc darba vidē balstītu mācību organizēšanas un nodrošināšanas.

Pagājušā gada rudenī Sapandžas izglītības direktorāts vērsās ar lūgumu uzņemt 20 profesionālās izglītības iestādes audzēkņus, kas vēlējās praktizēties elektronikas un kokapstrādes jomā."

Sapandžas Profesionālā vidusskola īsteno metāltehnoloģiju un informācijas tehnoloģiju izglītības programmas, un Latvijā audzēkņi projekta ietvaros vēlējās padziļināt zināšanas un apgūt praktiskās iemaņas.

Atbilstoši Sapandžas Profesionālās vidusskolas izglītības programmu specifikai tika sagatavotas meistardarbnīcas un piesaistīti nozares uzņēmēji. Meistardarbnīcas tika saskaņotas sadarbībā ar partneriem no Turcijas.

Sapandžas Profesionālās vidusskolas audzēkņi darbojās arī OT elektronikas laboratorijā, kur apguva lodēšanu.

"Jaunieši no Turcijas ļoti pozitīvi novērtēja iespēju, ka viņi varēja apgūt lodēšanu. Viņu izglītības iestādes programmā mācības lodēšanā paredzētas tikai nākamajā mācību gadā, bet šiem jauniešiem jau būs praktiskās iemaņas un viņi jutīsies daudz zinošāki," stāsta OT profesionālo priekšmetu skolotāja Inga Ieraga, kura vadīja nodarbības. "Turcijas jaunieši savā skolā specializējas metālapstrādē, un zināšanas elektronikā viņiem ļaus radošāk veikt savus tiešos uzdevumus. Ja nākamo metālapstrādes speciālistu uzdevums ir izgatavot alumīnija rāmju konstrukcijas, tad tagad viņiem ir izpratne, kā šo rāmi stilizēt un iestrādāt tajā gaismas diodes. Piemēram, izgatavojot veikala skatloga rāmi, to var arī izgaismot. Līdz šim viņi to nav mācījušies, bet tagad zinās, kā to izdarīt."

Kopā ar Turcijas jauniešiem laboratorijā darbojās arī OT Elektronikas tehniķu 2.kursa audzēkņi. Kopīgas mācības un darbs ļāva abu valstu jauniešiem attīstīt sadarbības un komunikācijas prasmes un pat sadraudzēties.

31.martā norisinājās noslēguma pasākums, kurā projekta dalībnieki prezentēja divās nedēļās paveikto un saņēma sertifikātus par darba vidē balstītām mācībām.

Sapandžas Profesionālās vidusskolas audzēkņi bija pirmie, kurus uzņēma Ogres tehnikums. Turpmāk plānots organizēt darba vidē balstītas mācības arī citu valstu jauniešiem. Jau drīzumā Ogres tehnikumā ieradīsies profesionālo izglītības iestāžu audzēkņi no Spānijas un Čehijas.

Formas beigas