Ogres tehnikuma Mežsaimniecības nodaļas audzēkņiem vasara noslēdzas ar kokgāzēju sacensībām

Sestdien – 27.augustā pieci Ogres tehnikuma Mežsaimniecības nodaļas audzēkņi kopā ar Latvijas kokgāzēju izlases dalībniekiem piedalījās kokgāzēju sacensībās, kurās pārliecinājās par savām prasmēm un iemaņām darbā ar motorzāģi.

Sacensību laikā dalībnieki veica 6 uzdevumus. Diena iesākās ar koku gāšanu Ogres tehnikumam apsaimniekošanā nodotajā meža apgabalā Ķeguma novadā, Birzgales pagastā. Sacensības turpinājās Ogres tehnikumā, un dienas otrajā pusē sacensību dalībnieki veica vēl četrus uzdevumus – atzarošanu, precīzo garumošanu, kombinēto garumošanu, ķēdes maiņu motorzāģim.

Lai gan vasara paskrējusi vēja spārniem, un Ogres tehnikuma audzēkņiem nav bijusi iespēja strādāt ar motorzāģi, kopumā rezultāti bija labi.

Jaunieši atzinīgi novērtēja, ka var mācīties un gūt pieredzi no saviem kolēģiem – pieredzējušajiem Latvijas kokgāzēju izlases dalībniekiem, kas sacensību laikā neskopojās ar padomiem un labprāt demonstrēja, kā precīzāk un pareizāk katrs uzdevums veicams.

Lai gan sacensības noslēdzās vēlā vakarā, dalībnieki un tiesneši bija noguruši, tomēr gandarīti par iespēju mācīties un piedalīties.

Sacensības organizēja Ogres tehnikuma skolotāji – Armands Lapiņš, Artūrs Cīrulis, Romāns Borisēvičs, savukārt par pasākuma audiovizuālās reklāmas nodrošināšanu rūpējās skolotājs Armands Pučs, bet datus apkopot palīdzēja sporta nodaļas vadītāja Linda Caune.

Ogres tehnikumu pārstāvēja Mežsaimniecības nodaļas audzēkņi – Matīss Mūrnieks, Miks Mūrnieks, Raitis Legzdiņš, Jevgēnijs Semjonovs, Dagnis Daņiļēvičs.

Īpašs paldies par padomiem un praktisko pieredzi Latvijas kokgāzēju izlases dalībniekiem - Gatim Brencim, Anatolijam Seļivanovam, Mārtiņam Ķepītim, Pēterim Ķepītim un biedrības “Meža sports” pārstāvim Mārim Osim un topošajam tiesnesim Artim Kuļikovskim.

Ogres tehnikuma skolotājs A.Lapiņš

Ogres tehnikuma darbinieki sporta spēlēs vieni no labākajiem

Pirms jaunā mācību gada Ogres tehnikuma skolotāji un darbinieki piedalījās Ogres novada organizētajās sporta spēlēs Ķeguma komercnovirziena vidusskolā un 27 komandu konkurencē ieguva augsto trešo vietu.

Skolotāju komanda veica 15 atraktīvus, sportiskus un atjautīgus uzdevumus – atpazina dažādus iežus, sēja mezglus un atpazina koku sugas, leca ar lecamauklu, spēlēja jautru futbolu un piedalījās vēl dažādās atrakcijās.

Augsto trešo vietu komanda izcīnīja, jo darbojās saliedēti, viens otru papildinot un atbalstot. Ogres tehnikumu sporta spēlēs pārstāvēja – Gunta Āmane, Inga Ieraga, Iveta Ozoliņa, Linda Caune, Armands Lapiņš, Armands Auziņš, Sandis Krapāns, Andrejs Januševskis, Bruno Braunšteins.

Pēc karoga nolaišanas, ko uzticēja izdarīt sporta spēļu līderiem – Ikšķiles vidusskolas un Birzgales pamatskolas pārstāvjiem, sacensību organizatori paziņoja 2017.gadā plānoto sporta spēļu rīkotāju – Ogres tehnikumu.

23. sporta spēles būs īpašas, jo notiks nevis stadionā, bet gan dabas parkā "Ogres Zilie kalni" vai Mežezera apkaimē.

Tiksimies 2017.gadā Ogrē.

Sporta nodaļas vadītāja L.Caune

Ogres tehnikuma 2016.gada 1.septembris - Zinību diena

08.50 – Ogres tehnikuma pedagogi, administrācija pulcējas konferenču zālē tikties ar 1.-4.kursa audzēkņiem

 

1.-4.kursu audzēkņi tiekas ar tehnikuma administrāciju, nodaļas vadītājiem un pedagogiem atbilstoši izglītības programmu nodaļām norādītajos laikos

Izglītības programmu nodaļas

1.-4.kursu audzēkņu un Jauniešu garantijas vidusskolas grupu tikšanās ar tehnikuma administrāciju, pedagogiem

Atbildīgais nodaļas vadītājs un audzinātāji

1.kursu audzēkņu tikšanās ar grupas audzinātājiem

1.-4.kursu audzēkņu Pasākums nodaļā, tikšanās ar pedagogiem

Mežsaimniecība un mežsaimniecības tehnikas nodaļa

Kokizstrādājumu izgatavošanas un būvdarbu nodaļa

Plkst.09.00 – 09.50

Konferenču zāle

 

Klāvs Miezis

Vija Vīksna

Antra Rišē

10.00-11.00, 143.kab

(1MT, 1MG)

 

10.00-11.00, 220.kab

(1MO, 1MH)

11.00-13.00

Mācību angārs

11.00-13.00

Mācību angārs

Datorzinātnes un elektronikas nodaļa

Administratīvā darba nodaļa

Plkst.10.00 – 10.50

Konferenču zāle

 

Aļona Lukašenoka

Gunta Āmane

Tatjana Skābarde

Inga Ieraga

09.00-09.50, 129.kab

(1DT, 1ET)

 

09.00-09.50, 235.kab

(1KL, 1GR grupa)

11.00-13.00

11.00-13.00

2.stāvs, 226.kab

Pārtikas ražošanas un viesmīlības nodaļa

Plkst.11.00 – 11.50

Konferenču zāle

Ineta Rumpētere

10.00-10.50, 122.kab

(1EP, 1VP)

 

12.00-13.00

1.stāvs

Dizaina un mākslas nodaļa

Plkst.12.00 – 12.50

Konferenču zāle

Velga Kaļeiņikova

Violeta Ozola

Liena Niedre

09.00-09.50, 405.kab

(1VD, 1VO, 1MD)

 

10.00-11.50

4.stāvs

Jauniešu garantijas programmas vidusskolas grupu audzēkņi – Tālākizglītības nodaļa

Plkst.09.00-09.50 Meža mašīnu operatori,

Plkst.10.00-10.50 Datorsistēmu tehniķis, Lietvedis

Konferenču zāle

Baiba Liepiņa

Ilze Ozola

Anita Stikute

10.00-10.50, 211.kab

(1MOv)

11.00-11.50, 211.kab

(1DTv, 1LTv)

 

11.00-13.00

211.kab

09.00-13.00 „Zinību kadrs” grupu fotografēšanās

13.00-13.40 Pusdienu pārtraukums (darbosies Ogres tehnikuma kafejnīca)

14.00-15.00 Ogres tehnikuma Zinību dienas koncerts 1.2.3. un 4.kursu audzēkņiem, pedagogiem un darbiniekiem Ogres Kultūras centra Lielajā zālē, uzstāsies muzikālā apvienība Ruska nevainīgais Trio - Mārtiņš Ruskis, Edijs Šimiņš un Māris Vitkus

OT audzēkņi pilnveido profesionālās iemaņas praksē ES valstīs

Ogres tehnikuma (OT) audzēkņi iziet praksi ne tikai Latvijas uzņēmumos, bet arī ārvalstīs, kas paver plašākas iespējas darba tirgū.

Tas iespējams, pateicoties OT dalībai Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.1 profesionālās izglītības sektora mobilitātes projektā "Laiks maiņizglītībai!", Nr. 2015-1-LV01-KA102-013309.

"Projekta mērķis ir nodrošināt audzēkņiem daļēju kvalifikācijas praksi tādā Eiropas Savienības valstī, kurā ir lielāka pieredze audzēkņu apgūstamajā profesionālajā sfērā," informē OT projektu vadītājs Sandis Krapāns. "Prakse palīdz attīstīt profesionālās iemaņas, apgūt prasmes un kompetences, kas veicina personisko izaugsmi, kā arī uzlabot svešvalodu zināšanas."

2016.gadā OT audzēkņiem dota iespēja iziet praksi piecās valstīs. Četrās no iespējamām ES valstīm topošie speciālisti jau pilnveidojuši savas prasmes.

Austrijā pie uzņemošā partnera "Bildungsberatung & Vermittlungsagentur in Osterreich" no šī gada 5.janvāra līdz 1.martam praksē bija Izglītības programmas (IP) "Interjera dizains" audzēkņi Daniela Proškina un Andris Gailītis, IP "Apģērbu dizains" audzēkne Vineta Krivāne, bet no 11.aprīļa līdz 10.jūnijam praksē šajā valstī bija IP "Mežsaimniecība" audzēknis Ilgvars Briedis.

IP "Administratīvie un sekretāru pakalpojumi" audzēknes Lolita Gunta Kozlova un Elīna Teivāne no 7.janvāra līdz 7.martam izgāja praksi Grieķijā pie uzņemošā partnera "European Center in training for employment".


Topošie galdnieki no IP "Kokizstrādājumu izgatavotājs" Mārcis Kazakovs un Ritvars Vāvers, kā arī topošie namdari no IP "Būvdarbi" Lauris Gailums, Valdis Klints Sedvalds un Elmārs Kļaviņš pieredzi smēlās Vācijas pilsētas Brēmenes uzņēmumos. OT praktikantus šajā valstī uzņēma partnerorganizācija "Salo + Partner Berufliche Bildung GmbH".


Ārvalstu prakses iespējas šajā gadā bija arī IP "Elektronika" audzēkņiem Maratam Džamajevam, Artūram Justam, Pāvelam Lodeikinam un Janam Kubiļus, kā arī IP "Datorsistēmas" audzēkņiem – Aināram Jesperam un Reinim Vasiļūnam. Šie audzēkņi praksi izgāja Florianā, Maltā (uzņemošais partneris "Future Focus").

Šogad vēl pieciem OT 4.kursa IP "Mežsaimniecības tehnika" audzēkņiem būs iespēja doties praksē uz Refteli, Zviedrijā, kur viņus uzņems sadarbības partneri "Stora Segerstad". Šī prakse plānota no 18.septembra līdz 3.novembrim.


Lai iegūtu tiesības iziet praksi kādā no ES valstīm, audzēkņiem jāiztur atlases konkurss. Dalībnieki tiek vērtēti pēc noteiktiem atlases kritērijiem. Kandidātiem jābūt sekmīgiem visos priekšmetos, nepieciešamas teicamas angļu valodas zināšanas un profesionālās iemaņas. Tiek vērtēts arī socializācijas prasmju līmenis, jābūt augstai saskarsmes kultūrai un pozitīvai attieksmei pret sabiedriskajiem pienākumiem.

Audzēkņi ar ES valstīs gūto pieredzi iepazīstina citus tehnikuma, īpaši savas izglītības programmas, audzēkņus un pedagogus, tehnikuma viesus.


29.jūnijā par savu profesionālo prasmju un redzesloka pilnveidošanu pieredzē dalījās projektu dalībnieki - Andris Gailītis un Valdis Klints Sedvalds.


A.Gailītis: "Biju praksē uzņēmumā "Rutar" Karintijā, Austrijā. Uzņēmums nodarbojas ar mēbeļu tirdzniecību Austrijā un Slovēnijā. Prakses laikā man bija jāveic visdažādākie uzdevumi – jāiepako un jāizpako mēbeles, jākrāso sienas un jāiekārto interjers."

OT audzēkņi praksēs strādā kopā ar uzņēmumu darbiniekiem un viņiem uztic atbildīgus uzdevumus.

V.K.Sedvalds Brēmenē (Vācija) strādāja kopā ar uzņēmēju Kristiāni Hansenu, kura izīrē nekustamos īpašumus. Šie īpašumi bija jāsagatavo izīrēšanai – jāizremontē atbilstoši katra klienta gaumei un vajadzībām.

Jaunieši praksē ne tikai papildina profesionālās prasmes un svešvalodu zināšanas, bet arī iepazīst darba vidi un apstākļus citās zemēs.

"Darba vide Vācijā ir atšķirīga. Kolēģi draudzīgi un labvēlīgi noskaņoti. Visticamāk, ka jauniegūtā pieredze pēc tehnikuma absolvēšanas iedrošinās arī pašam izmēģināt spēkus darbam ārzemēs. Prakse paver iespējas paaugstināt profesionālo kvalifikāciju ārpus Latvijas," atklāj Valdis Klints Sedvalds, kurš plāno atgriezties Vācijā kā speciālists.

A.Gailītis uzsver, ka praksei ārzemēs ne mazāk nozīmīga ir arī iespēja iepazīties ar citu valstu kultūru, kas veicina personisko izaugsmi.

Projekta "Laiks maiņizglītībai!" koordinators ir Profesionālās izglītības kompetences centrs "Ogres tehnikums', projekta īstenošanas laiks no 2015.gada 1.jūnija līdz 2017.gada 31.maijam, kopējais pieejamais finansējums – 111 677.00 EUR.

Projektā INVOLT apgūst pieredzi strādāt ar riska grupas jauniešiem

Ogres tehnikuma (OT) pedagogi aktīvi iesaistās dažādos Eiropas Savienības finansētajos projektos, kuros papildina zināšanas un gūst jaunu pieredzi.

Noslēdzies divus gadus ilgušais Eiropas Savienības ERASMUS+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA2) stratēģiskās partnerības projekts "Integration into vocacional training, employment and social partaking in European context", saīsinājumā – INVOLT, Nr. 2014-1-DE02-KA204-001424, kura ietvaros Ogres tehnikums apguva projekta ietvaros piešķirto finansējumu 31 216,00 EUR apjomā.

Projektā Ogres tehnikuma pedagogi un vadība kopā ar Vācijas, Austrijas, Rumānijas un Čehijas pārstāvjiem izstrādāja trīs pakāpju pedagoģisko modeli ar mērķi motivēt riska grupas audzēkņus darba vidē balstītas izglītības iegūšanai, kā arī palīdzēt viņiem integrēties sabiedrībā. Riska grupas jauniešiem ir grūtības apgūt zināšanas un prasmes pamatizglītības līmenī, arī sociālā riska grupas jaunieši, kuriem ir liels pārtraukums mācībās, kuri negrib vai nespēj mācīties, kam ir uzvedības un veselības problēmas.

Trīs pakāpju pedagoģiskā moduļa aprobāciju un metodisko materiālu izstrādi Latvijā īstenoja Ogres tehnikuma pedagogi, kā arī Projekta aktivitāšu īstenošanā iesaistījās Ogres tehnikuma vadība.

Divu gadu laikā projekta dalībnieki apmeklēja visas projektā iesaistītās valstis, lai iepazītos un gūtu pieredzi, kā riska grupas jauniešu problēmas tiek risinātas citās dalībvalstīs.

 

"Divu gadu laikā esmu bijusi astoņos ārzemju komandējumos. Projekts sākās 2014.gada novembrī, un pirmā tikšanās bija Ziemeļvācijas pilsētā Vismārā, kur iepazināmies ar produktīvās mācīšanās metodēm (productive learning), kas balstītas uz loģiskās domāšanas attīstīšanu. Šādas mācību metodes īpaši piemērotas darbam ar riska grupai pakļautajiem jauniešiem. Nākamreiz kopā pulcējāmies 2015.gada aprīlī Austrijas pilsētā Klāgenfurtē, kur tā paša gada jūnijā notika nedēļu ilgas mācības (product training), kad visi projekta sadarbības partneri izstrādājām metodiskos materiālus un apguvām metodes, ko var izmantot darbā ar problemātiskajiem jauniešiem. Vēl bijušas tikšanās arī citās dalībvalstīs – Rumānijā un Čehijā. Protams, arī Latvijā, kad projekta dalībniekus uzņēmām Ogres tehnikumā un iepazīstinājām ne tikai ar savu mācību iestādi, bet vedām pieredzas apmaiņā arī pie kolēģiem uz Rīgas 3.arodskolu un Rīgas Mākslas un mediju tehnikumu,” informē I.Rumpētere.

2016.gada 21.jūnijā OT projekta noslēguma pasākumā sabiedrība un dažādu organizāciju pārstāvji tika iepazīstināti ar projekta rezultātiem, jo arī Latvijā ir būtiski riska grupas jauniešiem sniegt atbalstu izglītošanās procesā un palīdzēt viņiem integrēties sabiedrībā.

OT ir to 11 Latvijas profesionālās izglītības iestāžu vidū, kam piešķirts profesionālās izglītības kompetences centra statuss. Kompetences centra statusa iegūšanai nepieciešami augsti mācību un darba vidē balstītas izglītības rezultāti, tomēr viens no kompetences centra uzdevumiem ir veikt metodisko darbu un sniegt atbalstu izglītības procesa nodrošināšanā citām izglītības iestādēm, līdz ar to Ogres tehnikuma pedagogi un vadība, līdzdarbojoties projektā, ir īstenojuši arī kompetences centra uzdevumus.

Skolotāja I.Rumpētere atzīst: "Projektā iegūtās zināšanas noderēs ikdienas darbā. Lai gan Ogres tehnikumā pārsvarā visi audzēkņi ir spējīgi, gudri, izdarīgi, apķērīgi un pozitīvi, tomēr katrā grupā ir jaunieši, kam nepieciešama īpaša uzmanība. Projektā mēs guvām priekšstatu, kāda ir profesionālās izglītības sistēma Čehijā, Rumānijā, Vācijā un Austrijā, tāpēc varam salīdzināt, kā ir pie mums. Latvijā profesionālā izglītība ir ļoti augstā līmenī, tajā skaitā darbā ar riska grupas jauniešiem. Mūsu valstī ir arī ļoti augstas kvalifikācijas prasības profesionālās izglītības mācību iestādēs strādājošiem pedagogiem. Tās ir daudz augstākas nekā, piemēram, Vācijā, kur, lai mācītu profesionālās izglītības iestādē jauniešus, nav jābūt augstākajai izglītībai nozarē un pedagoģijā, pietiek ar profesionālo vidējo izglītību un Amatniecības kameras izsniegtu diplomu."

 

Projektā INVOLT tika izstrādāti metodiskie materiāli darbam ar riska grupas jauniešiem, lai viņiem palīdzētu integrēties darba vidē un sabiedrībā. Materiāli būs pieejami diskā un papīra formātā. Katra valsts un profesionālās izglītības iestāde metodiskos materiālus varēs izmantot un pielāgot atbilstoši savām vajadzībām un specifikai.

Profesionālā izglītība ir pamats karjerai un labklājībai

13.jūlijā Rīgas Valsts tehnikumā notika Profesionālās izglītības biedrības (PIB) kopsapulce, kurā Ogres tehnikumu pārstāvēja direktore Ilze Brante.

PIB pastāv no 2009.gada, un tā dibināta ar mērķi, lai risinātu pedagogu, audzēkņu un profesionālajā izglītībā strādājošo aktuālus jautājumus. Kopš 2015.gada biedrības "Profesionālās izglītības biedrība" valdes priekšsēdētāja ir OT direktore Ilze Brante.

Kopsapulcē PIB biedri diskutēja par aktuāliem profesionālās izglītības jautājumiem. Vislielākā uzmanība tika veltīta pārejai uz jauno pedagogu samaksas modeli, un kā tas ietekmēs profesionālās izglītības sistēmā strādājošos. Jau 16.maijā PIB nosūtīja Izglītības un zinātnes ministrijai priekšlikumus, izvērtējot sagatavoto Ministru kabineta noteikumu "Pedagogu darba samaksas noteikumi".

Diskusijās par aktuāliem profesionālās izglītības jautājumiem piedalījās arī izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis.

Izglītības un zinātnes ministrs informēja, ka no 1.septembra būs algas pieaugums arī profesionālo izglītības iestāžu pedagogiem. Pamatlikme pedagogiem būs 680 eiro, paredzētas arī piemaksas par papildus darbu un kvalitāti. Profesionālo priekšmetu pasniedzējiem arī 20% piemaksa.

PIB kopsapulcē uz profesionālās izglītības iestāžu vadītāju jautājumiem atbildēja arī Izglītības departamenta vecākā eksperte Modra Jansone.

PIB biedri nolēma lūgt Izglītības un zinātnes ministriju organizēt semināru direktoriem un direktoru vietniekiem, skaidrojot Ministru kabineta noteikumu detalizētu pielietojumu.

"Paldies, komandai, kura izstrādāja jauno pedagogu darba samaksas modeli, bet vislabāk mēs to varēsim novērtēt tad, kad būsim šo modeli ieviesuši un aprobējuši. Pats būtiskākais, ka reforma ir sākusies. Runāt var daudz, bet sāksim darīt, un tad aktualizēsies arī tie jautājumi, kas vēl nav sakārtoti. Man prieks, ka izglītības un zinātnes ministrs ir ļoti atsaucīgs, ieklausās pedagogos un gatavs kopā ar mums šos jautājumus risināt," uzsvēra I.Brante.

PIB valdes priekšsēdētāja starp citām profesionālās izglītības problēmām minēja, ka, īstenojot audzēkņu darba vidē balstītas mācības, prakses laikā ir uzņēmumi, kuri maksā praktikantiem darba algu, bet valsts līmenī šis jautājums nav sakārtots. Tāpat nav sakārtota arī transporta līdzekļu kompensācija audzēkņiem, kuri iesaistīti darba vidē balstītās mācībās, nokļūšanai prakses vietā un atpakaļ. Kā piemēru I.Brante minēja Vāciju un Itāliju, kur uzņēmēji piedāvā audzēkņiem prakses vietas, nodrošinot ceļa izdevumus, kā arī maksā no 350 eiro darba algu.

K.Šadurskis solīja, ka arī šis jautājums tuvākajā laikā tiks sakārtots.

Diskusiju gaitā tika aktualizēts profesionālās izglītības prestižs, jo, kā atzina I.Brante: "Liela problēma ir ar jaunu audzēkņu uzņemšanu profesionālajās izglītības iestādēs, jo ir darba devēju pieprasītas un izstrādātas profesionālās izglītības programmas, kuras nav iespējams pilnībā nokomplektēt, piemēram, izglītības programmu "Kokvedēja automobiļa vadītājs". Jau vairākus gadus visās Latvijas profesionālās izglītības iestādēs grūtības sagādā izglītības programmas izglītības programmu grupā "Kokizstrādājumu izgatavotājs" ar profesionālo kvalifikāciju "Mēbeļu galdnieks", "Būvizstrādājumu galdnieks", kā arī izglītības programmā "Būvdarbi" ar profesionālo kvalifikāciju "Namdaris". Ir iegādātas modernas mācību iekārtas, bet jauniešus neizdodas ieinteresēt."

Kā atklāj I.Brante, labvēlīgāka situācija audzēkņu uzņemšanā veidojas Rīgas profesionālajās izglītības iestādēs, jo galvaspilsētā ir attīstīta ražošana, kur nākotnē iespējams vieglāk atrast darbu. Arī sadarbība ar pašvaldībām ir atšķirīga. Ir pašvaldības, kuras sadarbojas ar profesionālajām izglītības iestādēm, bet ir arī tādas, kuras profesionālo izglītības iestādi saskata kā konkurentu vidusskolai vai ģimnāzijai.

"Galvenais ir nodrošināt, lai visi ieguldījumi, ko esam veikuši profesionālās izglītības attīstībā, tajā skaitā materiālā bāze, atmaksātos vislabākajā veidā ne tikai profesionālo izglītības kompetences centru audzēkņiem, bet arī visai sabiedrībai kopumā, jo mācīties vajag visa mūža garumā, un mums jānodrošina pārkvalifikācijas un jaunas kvalifikācijas apgūšanas iespējas, un, protams, bezdarbnieku apmācība. Tā ir kompleksa sistēma. Profesionālajās skolās mācību bāze šobrīd ir ļoti labā līmenī un augstā kvalitātē, lai tā kalpotu visas sabiedrības labumam. Vēl tikai jānovērš daži birokrātiski šķēršļi un jāsakārto mācību vide tādā ziņā, lai katrs pasūtītājs – pašvaldība, darba devējs – no šīs sistēmas iegūtu maksimumu, ko tā var dot. Ļoti svarīgs ir Profesionālās izglītības biedrības atbalsts, jo tie ir savas nozares profesionāļi, kas pārzina sistēmu no pašiem pamatiem," norāda K.Šadurskis.

Izglītības un zinātnes ministrs iesaka jauniešiem izdarīt pareizo izvēli un nevadīties no stereotipiem, jo mūsdienu profesionālās izglītības kompetences centrs vairs nav tā sarunvalodā lietotā "profene", kas ir domāta tiem, kuri citur nekur netiek. "Šobrīd ar profesionālo vidējo izglītību var veidot daudz labāku karjeru, nekā ar vispārējo vidējo izglītību. Vajag sekot arī darba tirgus attīstības tendencēm. Grūti prognozēt, kādas profesijas būs nepieciešamas nākotnē, bet ir ļoti svarīgi iegūt bāzes izglītību. Profesionālā izglītība ir pamats tālākai karjerai un labklājībai," uzsver K.Šadurskis.

Profesionālās izglītības priekšrocība ir arī tā, ka audzēkņi var saņemt valsts budžeta stipendiju līdz 150 eiro mēnesī, vidēji audzēknis mēnesī saņem no 60 līdz 80 eiro, ir atsevišķi uzņēmumi, kuri izsludina stipendiju konkursu.


Profesionālās izglītības biedrība ir Europa International organizācijas biedrs, tāpēc kopsapulce deleģēja Bulduru Dārzkopības vidusskolas pārstāvjus dalībai Europa International organizācijas pasākumos laikā, kad Slovākija būs prezidējošā valsts Eiropas Savienības padomē.


Latvijas Republikas Profesionālās izglītības sporta kluba "AMI" valdes priekšsēdētāja Irēna Bukovska informēja par Baltijas valstu profesionālo izglītības iestāžu sporta spēlēm, kas 2017.gadā notiks Jelgavas tehnikumā.

Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis un Profesionālās izglītības biedrības valdes priekšsēdētāja Ilze Brante sveica Saldus tehnikuma direktoru Ojāru Garozu un Valmieras tehnikuma direktoru Ēriku Spuriņu, pasniedzot PIB Pateicību par ilggadēju radošu ieguldījumu profesionālās izglītības attīstībā un par darbu Profesionālās izglītības biedrībā. Abi profesionālo izglītības iestāžu vadītāji vairs neturpinās darbu.

Savukārt Aizkraukles profesionālās vidusskolas direktore Ruta Krūkle par personīgo darba ieguldījumu izglītības iestādes attīstībā, izglītības programmu pilnveidošanā, kā arī par darbu profesionālās izglītības jomā apbalvota ar Izglītības un zinātnes ministrijas Pateicības rakstu.

Ogres tehnikumā nosvinēts izlaidums

Ogres Kultūras centra Lielajā zālē norisinājās svinīgais izlaiduma pasākums, kurā tika sumināti šī gada Ogres tehnikuma (OT) absolventi.

Šajā nozīmīgajā dienā, kad audzēkņi saņēma profesionālo vidējo izglītību vai profesionālo kvalifikāciju apliecinošu izglītības dokumentu, absolventus, pedagogus, vecākus un sadarbības partnerus sveica Ogres tehnikuma direktore Ilze Brante:

"Paldies, visiem par mūsu kopīgās sadarbības rezultātu! Ogres tehnikumā katra diena ir bijusi kā izaicinājums un pārbaudījums, un pārpilna dažādām aktivitātēm. Īpaši pēdējos divos gados, kad norisinājās Ogres tehnikuma mācību korpusa rekonstrukcija un mācību angāra būvniecība, kur profesijas pamatus apgūst mežsaimniecības, kokizstrādājumu izgatavošanas un būvdarbu izglītības programmu audzēkņi. Pirmoreiz Ogres tehnikumu absolvē kokvedēja automobiļa vadītāji, kas apguva profesiju pēc vispārējās vidējās izglītības. Arī tas bija jauns izaicinājums. Mēs varam lepoties, ka mūsu audzēkņi sekmīgi iekļāvušies darba vidē balstītās mācībās, iziet praksi Eiropas valstīs, saņem uzņēmumu stipendijas. Lai kaut ko sasniegtu, viss ir atkarīgs no mums pašiem, cik mēs esam aktīvi un iesaistāmies šajās aktivitātēs. Tāpēc novēlu katram izvirzīt savu mērķi un sasniegt to," vēlēja I.Brante.

Ikšķiles novada pašvaldības vārdā OT absolventus sveica Ikšķiles novada pašvaldības izpilddirektors Juris Rudens: "Izlaidums ir nozīmīgs brīdis, kad visi ar lepnumu var novērtēt līdz šim paveikto. Ir radīts stabils pamats, kas ļauj jums droši skatīties nākotnē, lai īstenotu savas ieceres un sapņus."

Ogres Kultūras centra Lielajā zālē izlaidums notika trīs plūsmās. Kopumā tika sveikti 209 mežsaimniecības, kokizstrādājumu izgatavošanas, būvdarbu, datorzinātnes, elektronikas, administratīvā darba, dizaina, tūrisma, pārtikas ražošanas un viesmīlības pakalpojumu izglītības programmu absolventi.

Šogad diplomus par profesionālo vidējo izglītību saņēma 195 audzēkņi, bet 14 audzēkņi, kuri mācījās Eiropas Sociālā fonda finansētajās Jauniešu garantijas profesionālās izglītības programmās, ieguva apliecības par profesionālo kvalifikāciju.

Visvairāk absolventu – 93 – šogad ir Mežsaimniecības, kokizstrādājumu izgatavošanas un būvdarbu izglītības programmās.


"Mežiniekus" bija ieradies sveikt arī Latvijas Lauksaimniecības universitātes Meža fakultātes dekāns Dagnis Dubrovskis, kurš pirms 24 gadiem absolvējis kādreizējo Ogres Meža tehnikumu, kas tagad iekļauts Profesionālās izglītības kompetences centra "Ogres tehnikums" sastāvā.


D.Dubrovskis absolventiem atgādināja, ka tehnikumā iegūtais diploms nav mērķis, bet līdzeklis ceļā uz savu mērķi.


Meža fakultātes dekāns arī svinīgi paziņoja, ka pēc 24 gadiem atkal tiek atjaunota tradīcija, ka labākie Ogres tehnikuma Mežsaimniecības izglītības programmu audzēkņi iegūst tiesības studēt Latvijas Lauksaimniecības universitātes budžeta grupā. No šī gada absolventiem uz Latvijas Lauksaimniecības universitātes Meža fakultātes studiju programmām izvēlēti pieci vislabākie audzēkņi, kas uzrādījuši augstus rezultātus mācībās, bijuši aktīvi profesionālo konkursu dalībnieki un godalgotu vietu ieguvēji. Apliecinājumus studijām Meža fakultātes budžeta grupā saņēma: Ilgvars Briedis, Toms Apša, Emīls Alksnītis, Vadims Vītiņš un Oskars Pavārs.

"Ogres tehnikuma absolventi ir īpaši cilvēki, jo viņi zina, kāpēc ir izvēlējušies šo profesiju," uzsvēra D.Dubrovskis.

OT absolvē pirmie profesionālie kokvedēja automobiļa vadītāji

Ogres tehnikumā (OT) pirmo reizi tā pastāvēšanas vēsturē profesionālās kvalifikācijas apliecības ieguvuši kokvedēja automobiļa vadītāji.

"Tas ir pirmais izlaidums, jo izglītības programmu "Mežsaimniecības tehnika" ar iegūstamo profesionālo kvalifikāciju kokvedēja automobiļa vadītājs mēs īstenojam pirmo gadu. Programma ir izstrādāta pēc darba devēja pieprasījuma. Programma tika izstrādāta sadarbībā ar Neatkarīgo Mežizstrādātāju asociāciju, un tās izveidē neatsverams ir Neatkarīgo Mežizstrādātāju asociācijas izpilddirektora Artūra Bukonta ieguldījums, kurš šajā projektā bija klāt no idejas līdz rezultātam. Tas ir izcils izglītības iestādes un darba devēju sadarbības piemērs," norāda OT direktores vietniece kvalitātes, attīstības un tālākizglītības jomā Baiba Liepiņa.

A.Bukonts vadīja arī profesionālās kvalifikācijas eksāmena komisiju un kopā ar pārstāvjiem no nozares uzņēmumiem vērtēja jauno speciālistu zināšanas un prasmes.

Kā atklāj A.Bukonts, Neatkarīgo Mežizstrādātāju asociācija bija šīs programmas iniciators, savukārt Ogres tehnikums sniedza metodisko atbalstu. Programmas izstrādes gaitā notika sasvstarpējas konsultācijas, kurās asociācijas pārstāvji piedalījās ar savu profesionālo skatījumu uz lietām un saturu, kas jāiekļauj programmā, lai sasniegtu pozitīvus rezultātus.

"Katrā ziņā esam ieguvēji, jo jau pirmo programmu īstenojām pietiekami augstā līmenī. Darba tirgū iekļausies astoņi speciālisti. Daudziem jau ir nodrošināta darba vieta. Projekts ir izrādījies dzīvotspējīgs, tāpēc turpināsim to īstenot. Viss atkarīgs no tā, vai jauniešiem būs interese apgūt šo profesiju," norāda A.Bukonts.

Ar asociācijas atbalstu tehnikumam uz mācību laiku tika nodrošināts kokvedēja automobilis, kā arī instruktors – praktiķis, kurš audzēkņus sagatavoja darbam ar kokvedēju un manipulatoru. "Tā ir ļoti laba pieredze, ka audzēkņus māca praktiķis. Asociācija piedāvāja arī audzēkņiem iespējamās kvalifikācijas prakses vietas,” uzsver B.Liepiņa.

Vairāki no audzēkņiem kvalifikācijas prakses laikā tika atzinīgi novērtēti un uzaicināti strādāt uzņēmumos. Roberts Prūsis strādās SIA "Grantiņi-1", Mārcis Lapiņš – SIA "R-Grupa", arī Kristaps Ziemelis uzaicināts pastāvīgā darbā uzņēmumā SIA "ELAIN".

Praktisko mācību instruktors- SIA "R-Grupa" kokvedēja automobiļa vadītājs Gunārs Siņavskis, kuram ir piecpadsmit gadu praktiskā darba pieredze, uz jaunajiem kokvedēju automobiļu vadītājiem raugās cerīgi.

"Neviens nav piedzimis uz manipulatora, bet viss būs labi. Jaunieši ir pieauguši, nopietni attiecas pret praktiskajām apmācībām. Izveidotā programma ir izdevusies un ļoti noderīga. Ja būs nepieciešams, arī nākamgad esmu ar mieru strādāt kopā ar tehnikuma audzēkņiem," atklāj G.Siņavskis.

Gan M.Lapiņš, gan H.Priede, gan pārēji audzēkņi kā vislielāko ieguvumu no mācībām šajā programmā min CE kategorijas transportlīdzekļa vadītāja, 95 koda un manipulatora operatora apliecības iegūšanu, kas paver plašas darba iespējas ne tikai mežistrādē.

Līdz mācību uzsākšanai jauniešiem bija tikai B kategorijas autovadītāja tiesības, kas ir obligāta prasība iestājoties šajā izglītības programmā. Audzēkņi ļoti pozitīvi vērtē iespēju gada laikā apgūt darba tirgū pieprasītu profesiju bez maksas.

"Šī programma tiek īstenota Jauniešu garantijas projekta ietvaros. Tas nozīmē, ka audzēkņi tiek pilnībā nodrošināti ar visu nepieciešamo – mācību līdzekļiem, darba apģērbu. No viņiem netiek prasīts nekāds finansiālais ieguldījums. Audzēkņi saņem arī Eiropas Sociālā fonda stipendiju, kas vidēji ir 115 eiro mēnesī," skaidro B.Liepiņa.

Šogad Eiropas Sociālā fonda finansēto izglītības programmu "Administratīvie un sekretāra pakalpojumi" ar kvalifikāciju "Lietvedis" absolvēja sešas audzēknes, kuras ar ļoti labiem rezultātiem nokārtoja profesionālās kvalifikācijas eksāmenu.

Savukārt izglītības programmas "Datorsistēmas" audzēkņi, kuri datorsistēmu tehniķa profesiju apgūst 1,5 gadus, nokārtoja teorētisko daļu, pēc tam no 15.jūlija dosies trīs mēnešu ilgā kvalifikācijas praksē, bet rudenī kārtos profesionālās kvalifikācijas eksāmena praktisko daļu.

Kā informē B.Liepiņa, no 6.jūnija sākusies uzņemšana Jauniešu garantijas projekta ietvaros īstenotajās izglītības programmās.

Ogres tehnikumā uzņems jauniešus ar vidējo izglītību vecumā no 17 līdz 29 gadiem: kokvedēja automobiļa vadītājus (uzņem no 21 gada vecuma), lietvežus (mācību laiks – 1 gads), meža mašīnu operatorus, mežsaimniecības tehniķus, datorsistēmu tehniķus, elektronikas tehniķus, (mācību laiks – 1,5 gadi). Pirmoreiz šogad uzņems klientu apkalpošanas speciālistus (mācību laiks – 1,5 gadi).

Ogres tehnikums turpina audzēkņu uzņemšanu

Ogres tehnikumā (OT) tikko nosvinēts izlaidums, bet jau pilnā sparā rit jaunu audzēkņu uzņemšana.

"Šobrīd Ogres tehnikumā iesnieguši dokumentus vairāk nekā 170 pretendenti. Uzņemšanas plāns 2015./2016.gadā ir 200 audzēkņi ar pamatizglītību un 64 ar vidējo izglītību. Aktīvākie šobrīd ir jaunieši ar pamatizglītību, jo vidusskolu absolventi tikai 30.jūnijā saņēmuši centralizēto eksāmenu sertifikātus un izvērtē savas iespējas iestāties augstākajās mācību iestādēs. Jaunieši ar vidējo izglītību iesniedz dokumentus tehnikumā jūlija beigās un augustā. Uzņemšanas komisija strādās līdz 26.augustam," informē OT Uzņemšanas komisijas priekšsēdētāja Baiba Liepiņa.

Vidēji ik dienas OT Uzņemšanas komisijas durvis ver 15-20 jauniešu, kuri izteikuši vēlēšanos iegūt profesionālo vidējo izglītību.

Tomass Onckulis šogad beidzis Krimuldas vidusskolas 9.klasi un izvēlējies apgūt meža mašīnu operatora profesiju. "Interesanta profesija. Arī pašam ir neliela pieredze darbā mežā – palīdzēju ģimenei sagādāt malku. Mājās iznācis padarboties arī ar tehniku," par savu izvēli stāsta Tomass.

Jaunieša izvēli mācīties Ogres tehnikumā atbalsta arī vecāki. "Atvērto durvju dienā iepazināmies ar tehnikumu. Kā jau vecākiem ir mazliet bažas, ka būs prom no mājām, bet mēs Tomasam uzticamies, un viss būs kārtībā. Būs labs speciālists," atzīst Līga Juškeviča- Onckule.

Jau otro gadu OT Uzņemšanas komisijas telpā pie sienas ir novietota Latvijas karte, kurā jaunieši paši atzīmē, no kura novada ieradušies. Par karti izrāda interesi arī esošie OT audzēkņi, jo vēlas uzzināt par novadniekiem, kuri nāks mācīties.

"Lai iestātos tehnikumā, jaunieši ierodas no pat visattālākajiem novadiem un pilsētām – Gulbenes, Naukšēniem, Kuldīgas, Ventspils -, jo Ogres tehnikums ir vienīgā mācību iestāde Latvijā, kas sagatavo mežsaimniecības speciālistus," norāda Uzņemšanas komisijas locekle Anita Stikute.

"Mežsaimniecības un kokizstrādājumu izgatavošanas profesijas ir ļoti pieprasītas darba tirgū. Tāpēc aicinām jauniešus nākt un mācīties," saka Mežsaimniecības izglītības programmu nodaļas vadītājs Klāvs Miezis.

Šogad pirmo reizi OT uzņem vides labiekārtojuma un objektu dizaina speciālistus (ar pamatskolas izglītību), klientu apkalpošanas speciālistus (ar vidējo izglītību; mācību laiks 1,5 gadi), vizuālās reklāmas noformētāju un multimediju dizaina speciālistus (ar vidējo izglītību; mācību laiks – 2 gadi). Klientu apkalpošanas speciālistu, vizuālās reklāmas noformētāju un multimediju dizaina profesijas var apgūt arī pēc pamatskolas.

Jaunieši ar vidējo izglītību vecumā no 17 līdz 29 gadiem (ieskaitot) var iegūt profesionālo vidējo izglītību 1 vai 1,5 gadu laikā Jauniešu garantijas projekta ietvaros, saņemot stipendiju līdz 115 EUR mēnesī. Jauniešu garantijas projekta ietvaros var apgūt datorsistēmu tehniķa, elektronikas tehniķa, mežsaimniecības tehniķa, meža mašīnu operatora (mācību ilgums – 1,5 gadi), kokvedēja automobiļa vadītāja un lietveža profesijas. (mācību ilgums – 1 gads).

Uzņemšanas komisijas pārstāvji atgādina, ka iesniedzot dokumentus, jābūt līdzi pases kopijai (jāuzrāda arī oriģināls), izglītības dokumenta kopijai (jāuzrāda arī oriģināls), sekmju izraksta kopijai (jāuzrāda arī oriģināls), 4 fotogrāfijām, medicīniskajai izziņai (veidlapa Nr. 027/u) par jaunieša veselības stāvokļa atbilstību izvēlētajai profesijai.


Ogres tehnikums noslēdz sadarbības līgumu ar KNAB

21.jūnijā Ogres tehnikumu (OT) apmeklēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks, lai parakstītu sadarbības līgumu par kopīgu projektu realizēšanu, turpinot veiksmīgi uzsākto sadarbību.

Līguma ietvaros paredzēts iesaistīt audzēkņus un pedagogus kopīgos projektos, abpusēji padziļinot profesionālo kvalifikāciju un praktiskās iemaņas - veidot audio-video vizuālus reklāmas materiālus, īstenot tehnikuma audzēkņu prakses un darba vidē balstītas mācības sadarbībā ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju, kā arī nodrošināt tehnikuma darbiniekiem un audzēkņiem izglītojošus un informatīvus seminārus, lekcijas, mācību līdzekļus un informatīvos materiālus par interešu konflikta situācijām, sabiedrības tiesībām, korupcijas attīstības tendencēm un negatīvajām sekām.

Sadarbības līgumu parakstīja KNAB priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks un OT direktore Ilze Brante.

"Tas ir ļoti labs piemērs, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs un Ogres tehnikums apvienojas, lai izglītotu sabiedrību. Mēs varam izveidot konstruktīvu, profesionālu sadarbību un izvērst to vēl plašāku, ko veicinās arī parakstītais līgums," uzsvēra J.Streļčenoks.

"Pagājušajā gadā tehnikuma audzēkņu pašpārvalde nolēma piedalīties KNAB korupcijas novēršanas tēmai veltītā zibakcijas ideju konkursā, kur kļuvām par laureātiem un ieguvām 3.vietu. 29.decembrī OT audzēkņu pašpārvaldi uzaicināja uz KNAB, kur akcijas dalībnieki saņēma Pateicības rakstus un naudas balvu. Tā aizsākās mūsu sadarbība ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju. Nu jau pēc KNAB ierosinājuma ir tapis video klips, kas pilnībā ir Ogres tehnikuma audzēkņu un pedagogu darbs. Tehnikumā ir izveidota darba grupa, kas izstrādā turpmākās sadarbības attīstības virzienus. Mēs varam no savas puses piedāvāt audio-video vizuālos materiālus, savukārt mēs vēlētos, lai KNAB organizē lekcijas un izglīto jauniešus, jo sabiedrībai nereti ir ļoti šaurs priekšstats par korupciju. Profesionāļi varētu mūsu audzēkņiem izskaidrot, kas ir katra indivīda un sabiedrības pilsoniskā atbildība,” norāda OT direktora vietniece kultūrizglītības un audzināšanas jomā Armanda Auziņa.

KNAB priekšnieks pasniedza Pateicības rakstus Ogres tehnikuma audzēkņiem, skolotājam Tomam Ezerietim un direktorei Ilzei Brantei par ieguldīto darbu KNAB sociālās kampaņas "Ar korupciju nav nākotnes" video veidošanā.

Video klipu izveidoja OT Dizaina un mākslas nodaļas 2.kursa audzēkņi, kuri apgūst video operatora profesiju. "Grupā esam deviņi audzēkņi, un tas ir mūsu kopīgais darbs, uz ko mūs motivēja un sagatavoja skolotājs Toms Ezerietis. Tas mūsu kursam bija tāds pirmais nopietnais uzdevums, filmēšanas un montāžas process bija gana sarežģīts un darbietilpīgs, tāpēc nemitīgi bija nepieciešams skolotāja padoms. Jāatzīst, ka pusotra gada laikā skolotājs Toms Ezerietis mūs ir pietiekami labi sagatavojis, lai mēs varētu ar tik labiem panākumiem piedalīties konkursā," atklāj viens no video klipa autoriem - Sandis Zembergs.

"Video klipa veidošanā izmantojām tikai savas mācību iestādes resursus. Tehnikumā varam veikt pilnu video izgatavošanas ciklu,” norāda skolotājs Toms Ezerietis. Un piebilst: "Darbošanās ar konkrētu un sabiedrībai nozīmīgu pasūtījumu audzēkņiem paplašina redzesloku un rada papildu interesi par savu profesiju un tās darba rezultātu."

Lai varētu uzņemt video klipu, bija nepieciešami galveno lomu tēlotāji. Policista loma tika uzticēta OT projektu vadītājam Sandim Krapānam, bet auto vadītāju tēloja OT absolvents Elīss Salcevičs. Kā atzīst S.Krapāns, kurš uz filmēšanas laiku kļuva par policistu, būt par aktieri nav nemaz tik vienkārši, lai sasniegtu vēlamo rezultātu.


Kopš OT audzēkņu veidotā video klipa ievietošanas KNAB Tvitter kontā un KNAB Facebook lapā https://www.facebook.com/KNAB.LV no jūnija sākuma to noskatījušies jau vairāk nekā 120 000 skatītāju.

Video klips būs redzams arī korupcijas riskam īpaši pakļauto institūciju video ekrānos, kuras identificētas KNAB pārbaužu un sociālo aptauju rezultātā, piemēram, Valsts ieņēmumu dienestā, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē, Ceļu satiksmes drošības direkcijā, kā arī citās publisku personu institūcijās.